Разузнаването на САЩ: Фаучи финансирал ковид опити в Ухан
Разсекретени документи разкриват как главният епидемиолог на Америка е финансирал опасните опити в Ухан, манипулирал разузнавачите, излъгал Конгреса на САЩ под клетва и наказвал търсещите истината за ковид
На 18 юни 2026 г. Службата на директора на Националното разузнаване на САЩ (ODNI) начело с Тулси Габард оповести нови доказателства за действията на бившия главен епидемиолог на САЩ, д-р Антъни Фаучи, по време на ковид пандемията.
Ето какво написа Габард в Х по повод скандалните разкрития:
„Днес, в моя последен ден като директор на Националното разузнаване, публикувам неразкривани досега комуникации и документи, които разобличават как д-р Фаучи е предоставил милиони долари от парите на американските данъкоплатци за финансиране на опасни изследвания с цел ‘усилване на свойствата’ в лабораторията в Ухан, работил е с политизирани елементи в разузнавателната общност за потулване на истината относно действията си и укриване произхода на вируса от изтичане в лаборатория, и е излъгал Конгреса, докато е бил под клетва през 2024 г. Време е да научите истината.“
Габард реши да напусне институцията по лични причини (тежки здравословни проблеми на своя съпруг).
Предлагаме ви пълния текст на прес съобщението на ODNI.
* * *
Фаучи е финансирал изследвания в лабораторията в Ухан, които са разпалили COVID
Нови доказателства: Фаучи е манипулирал разузнавателни данни и е излъгал Конгреса
„Пандемията от COVID-19 причини огромни трудности и болка на милиони наши съграждани американци и на безброй хора по света. След години на лъжи, цензура и прикриване, американският народ заслужава прозрачност, истина и отговорност“, заяви директорът на Националното разузнаване Габард. „Тактиките, използвани за укриване на истината, са извадени директно от наръчника на ‘дълбоката държава’: политизирани, самоцелни лидери като д-р Фаучи покриха собствените си престъпления и злоупотреби с власт, манипулираха разузнавателни данни, излъгаха Конгреса и подкопаха надлежно избрания президент, като ограничиха достъпа му до жизненоважни факти, необходими за безопасността на страната. Време е американският народ да научи истинската история.“
ВАШИНГТОН – Преди пандемията от COVID-19 Антъни Фаучи, в качеството си на ръководител на Националния институт по алергии и инфекциозни болести (NIAID), е предоставил милиони долари от парите на американските данъкоплатци за финансиране на опасни изследвания за „усилване на свойствата“ (gain-of-function) на коронавируси по прилепите в Института по вирусология в Ухан (WIV) – дейност, която сега се разглежда широко като източник на неволното изтичане от лабораторията, разпалило пандемията.
Днес директорът на Националното разузнаване Тулси Габард публикува неразкривани досега комуникации и документи, които разобличават как Фаучи е работил с политизирани кариерни ръководители в разузнавателната общност (IC), за да потули истината за своите действия, за произхода на вирусното изтичане от лаборатория и за ролята си в насочването на американско финансиране за тези опасни изследвания, довели до неизмерими вреди и безброй изгубени животи. Тези документи разкриват пряката роля на Фаучи в оказването на влияние и манипулирането на оценките на разузнавателната общност за COVID-19, както и как Фаучи е излъгал Конгреса на САЩ през 2024 г., когато под клетва отрече да е знаел или да е участвал в дискусии с разузнавателни служители относно вирусни изследвания.
Можете да разгледате комуникациите и документите ТУК.
Материалите, публикувани днес, са резултат от едногодишния преглед с цел разсекретяване, извършен от Габард в подкрепа на мандата на президента Тръмп за максимална прозрачност. По време на този процес служители на Службата на директора на националното разузнаване (ODNI) събраха показания от множество лица, подали сигнали за нередности (whistleblowers) в разузнавателната общност, които съобщават за репресии срещу тях, задето са оспорили манипулирането на разузнавателните данни от страна на общността относно произхода на вируса. Това разкри ясен модел на потушаване на несъгласието, затваряне на устата на критиците и укриване на доказателства, което е подкопало интегритета на разузнавателната общност и е ощетило американския народ.
Близките отношения на Фаучи с разузнавателната общност са му позволили да поеме три ключови роли по време на пандемията, които са го предпазили от засилено внимание, докато е упражнявал огромно влияние:
– Фаучи е финансирал рискови изследвания на коронавируси, свързани с голямата фармацевтична индустрия и стремежа към „универсални ваксини“ на стойност трилиони долари’
– Фаучи е бил задкулисният съветник, който със своите лично подбрани експерти е притискал разузнавателната общност да подкрепи естествения, животински произход, за да скрие опасните си изследвания;
– Фаучи се превърна в пандемичния „коментатор“ на нацията и публично прокарваше лъжи, дезинформация и цензура.
Отношенията на Фаучи с разузнавателната общност са управлявали разузнавателните данни и публичния наратив
По време на пандемията Фаучи и политизирани лидери в разузнавателната общност създадоха самоцелен затворен кръг за обмен на информация. Той е осигурявал лично подбрани учени, финансирани от NIAID, които да съветват разузнавателната общност. Този принос е оформил официалните разузнавателни оценки, които след това са били цитирани публично като научен консенсус за опровергаване на теорията за изтичане от лабораторията.
Според стотици прегледани имейли, разузнавателната общност почти винаги е включвала неговите препоръки. Фаучи е популяризирал фалшива научна публикация, за чието написване сам е помогнал, като легитимна информация за разглеждане от разузнавателната общност. Старши анализатори са хвалили Фаучи не като „политическо лице“, а като непредубеден гид към „истинските експерти по коронавируси“ – като същевременно са игнорирали експертите, които биха могли да изразят несъгласие с наративите на Фаучи.
Фаучи излъга Конгреса на САЩ
Публикуваната днес кореспонденция директно противоречи на показанията на Фаучи от 2024 г. пред Избирателната подкомисия по пандемията от коронавирус към Камарата на представителите. На това изслушване, докато е бил под клетва, Фаучи многократно е бил питан дали е разговарял с „ФБР, ЦРУ, РУМО (DIA) или която и да е американска разузнавателна агенция относно вирусни изследвания“ преди, по време или след пандемията. Фаучи многократно е избягвал въпросите, преди невярно да заяви: „Доколкото ми е известно, не и за COVID“.
Репресии срещу търсещите истината
Показанията на множество лица, подали сигнали за нередности, разкриват, че разузнавателните анализатори, които са оспорили заключенията на Фаучи за произхода на COVID, са били заплашвани с репресии, маргинализирани и често са претърпявали спънки в кариерата си. Това е заглушило несъгласието и е насърчило култура, в която истината е била пожертвана в името на конформизма, а достоверните доказателства са били укривани.
Следват примери от разкази на информатори, които директор Габард е препратила към Генералния инспектор на разузнавателната общност:
– Договорен изпълнител е бил уволнен само броени дни, след като се е обърнал към ODNI като информатор;
– Мениджъри са напомняли на анализаторите, защитаващи хипотезата за изтичане от лабораторията, че ръководството ще определя кои анализатори да бъдат повишени. Посланието е било ясно: несъгласието с манипулираното заключение ще провали кариерата им;
– Твърди се, че висши ръководители са поставяли спънки пред информаторите, премахвайки анонимността от процеса на подаване на жалби, като са настоявали мениджъри и адвокати да присъстват на срещите в ODNI, създавайки атмосфера на сплашване.



