Пет съвета за безопасно пътуване със самолет при COVID-19 пандемия

Спазването на няколко лесни правила може да намали риска от заразяване с COVID-19 на борда

Отварянето на въздушната граница на САЩ за чуждестранни посетители в началото на ноември 2021 г. даде на местните и международни авиокомпании надежда за възстановяване през наближаващите коледни и новогодишни празници. Полетите до САЩ са основна дестинация за всяка голяма авиолиния.

Но след почти 2 години от началото на пандемията от COVID-19 изглежда, че тя все още няма край, и продължава да определя правилата за пътуване със самолет. Но колкото повече хора пътуват, толкова по-внимателни трябва да бъдем за собственото си здраве и за здравето на другите.

Ето моите пет полезни съвета, как да пътуваме по-безопасно със самолет по време на пандемията от COVID-19.

Запознайте се с изискванията за влизане в съответната дестинация

Преди да планувате своето пътуване, първо е необходимо да се запознаете със здравните изисквания за влизане в страната, която искате да посетите. Вижте дали има изисквания за ваксинация или кои видове тестове за COVID ще ви дадат достъп до страната.

Важно е да проучите това преди да запазите самолетния си билет, защото, ако не отговорите на здравните изисквания, много вероятно е авиолинията да ви откаже качване на борда в деня на полета.

Вътрешните и международните полети имат различни правила за ваксинация и тестване за COVID. Например, в рамките на САЩ все още се пътува свободно, но за полет в чужбина трябва да имате доказателство за ваксинация или отрицателен PCR тест.

Сайтът за туристически услуги kayak.com предлага отлична и лесна за навигация информация за голям брой дестинации. Просто трябва да посочите отправната си точка и сайтът ще ви посочи кои страни ще ви приемат на своя територия.

Разбира се, не пропускайте да посетите и държавните сайтове в съответните страни, преди да запазите самолетния си билет.

Вземете предвид продължителността на полета

Продължителността на полета и броят на прекачванията имат значение. Колкото по-дълъг е полетът, толкова повече време трябва да носите маска на лицето.

Това се налага от изискването за носене на маска на всеки пътнически полет, независимо къде се намирате по света. Всъщност, трябва да сложите маска веднага щом влезете в сградата на летището. Затова е най-добре да носите един пакет от 10 маски за еднократна употреба.

Ако носите хирургическа маска, препоръчително е да я сменяте на всеки 4 часа. В действителност, можете да носите маската по-дълго и да я сменяте само ако почувствате, че е замърсена, мокра или повредена. Ако носите маска от плат, също я сменете, когато се намокри или замърси, или ако усетите, че дишате затруднено през нея.

Спазвайте добра хигиена

Не забравяйте, че когато хората кашлят и кихат, те разпространяват капчици слюнка и слуз. А това е идеалната формула за разпространение на респираторни заболявания като COVID-19. Целта ви е да избегнете контакт с тези капчици, като спазвате добра хигиена.

Знаете ли, че вирусите най-често навлизат в тялото през очите, устата и носа? Избягвайте да докосвате тези зони с непочистени ръце.

Експертите препоръчват добро измиване на ръцете за поне 20 секунди с гореща вода и сапун, с цел предпазване от микроби. Въпреки това, използването на дезинфектант за ръце или мокри дезинфекциращи кърпички ще свършат същата работа като измиването с топла вода.

Бъдете наясно с рисковете

Независимо колко се опитваме да се предпазим, трябва да сме наясно, че няма 100% гаранция. Например, на борда, когато на пътниците се сервират храна и напитки, могат ли да се хранят през маските си? Със сигурност не. Така всички на борда в този момент може да се заразят с вируса.

Затова трябва да знаем как да намалим риска. Един от начините е да носите маска по всяко време и да я сваляте само когато наистина има необходимост.

Проучване на Университета в Единбург от януари 2021 г. разкрива, че покриването на лицето с маска или плат наистина може да намали риска от предаване на COVID-19, тъй като съкращава с над 90% разстоянието, на което се разпространява издишаният въздух.

Авиокомпаниите също предприемат стъпки за минимизиране на риска от разпространение на COVID-19 на борда. Те оборудват своите самолети с високоефективни филтри за твърди частици (HEPA). Смята се, че HEPA филтрите премахват 99,993% от бактериите и вирусите.

Но трябва да имаме предвид, че ново изследване, цитирано от Bloomberg, предполага, че напълно ваксинираните хора все още могат да разпространяват Delta варианта на вируса точно като неваксинираните.

Затова не бива да смятаме, че след като сме ваксинирани или след като другите са ваксинирани, те не могат да разпространяват вируса.

Почистете около себе си

След началото на пандемията, авиокомпаниите засилиха мерките за чистота и твърдят, че почистват старателно пътническите кабини. Въпреки това, нищо не пречи да почистите повърхностите около себе си.

За целта използвайте дезинфекциращи кърпички с не по-малко от 60% алкохол в тях. Избършете дръжките на седалката, масичката, която се спуска пред вас, джоба на облегалката пред вас, монитора, ако има такъв, облегалката за глава и щората на прозореца, ако седите до него. Направете това веднага щом заемате мястото си на борда. Избършете всичко, с което може да влезете в непосредствен контакт.

Истината е, че пътуването със самолет някога беше забавно и в него имаше нотка на приключение. Но вече не е така. Ако се страхувате да не се разболеете, по-добре не пътувайте. Въпреки това, спазването на някои основни рутинни правила ще намали риска от заразяване.

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Прочети още
Close
Back to top button