Другото лице на Сан Франциско

Емблематичният севернокалифорнийски град страда от дългогодишни проблеми с бездомни и наркомани

Често описван като изискания северен братовчед на Лос Анджелис, винаги прохладният от океанския бриз Сан Франциско излъчва едновременно усещането за световен мегаполис и очарованието на малкия град.

Затова туристите от цял свят го обожават. Сан Франциско е третият най-посещаван град в света с 25.8 милиона гости през 2019 г.

Освен заради множеството забележителности, потоците от туристи се стичат в севернокалифорнийския град, за да преживеят любимите си моменти от десетки холивудски продукции като „Мисис Даутфайър“, „Първичен инстинкт“ и „Х-Мен“.

Географските дадености на Сан Франциско също го правят популярна и любима туристическа дестинация.

Разположен на западното крайбрежие на САЩ и в северната част на щата Калифорния, градът граничи на запад с Тихия океан, а на север и изток със Санфранциския залив. Затова е известен още с името „градът край залива“.

За туристи и местни, целогодишно красивите гледки от брега на океана са наистина пленителни.

Градът е прочут и с разнообразните си квартали, всеки със свой чар, архитектура и етническа характеристика: италианците са в „Норт Бийч“, китайците в Китайския квартал, латиноамериканците в „Мишън“, а руснаците и украинците в „Ричмънд“.

Но веднъж попаднали на улиците на Сан Франциско, нищо неподозиращите туристи, избрали го за лятната си ваканция, осъзнават, че той има и друга страна, различна от лъскавите витрини на луксозните магазини и златистите залези над океана.

Бездомните в Сан Франциско

В Сан Франциско има няколко хиляди бездомни и броят им постянно нараства, въпреки дългогодишните усилия на градската управа да решат проблема.

През 2019 г. бездомните достигнаха над 8000, което е ръст с близо 50% в сравнение с 2005 г. Над 5000 от тях живеят извън предоставените им приюти, а именно на улицата.

Като дългогодишен жител на Сан Франциско, често ставам свидетел на туристи, които се възмущават от миризмата на урина по главните улици и булеварди. Тя е особено силно осезаема сутрин, преди да минат почистващите машини.

Ходенето по голяма нужда навън също придоби застрашителни размери през последните години. Оплакванията от изпражнения по улиците през 2011 г. са 5547, а през 2019 г. над 28 000.

За да се справи, управата на града създаде през 2019 г. специален екип за почистване на човешките екскременти от улиците.

Много пъти съм виждал как някой просто си събува панталоните и се изхожда необезпокояван, пред смаяните очи на туристи и минувачи. Гледката е изключително шокираща и човек се чуди как може това да се случва посред бял ден.

Извършителите очевидно нямат къде другаде да идат по нужда, тъй като вероятно са бездомни. И поради липсата на достатъчно обществени тоалетни, просто клякат до някой контейнер за боклук или зад ъгъла на някоя сграда.

Зачестилите инциденти с фекалии по улиците издават неспособността на кметството да реши проблема не само с бездомните, но също с градската чистота и с грижата за здравето на хората, тъй като изпражненията могат да станат източник на заразни болести.

Но още по-обезпокоително е, че бездомните се събират на групи и стават агресивни.

Именно заради такива групи, много пъти ми се е налагало вечер да минавам на отсрещния тротоар на централната улица „Маркет“, в участъка между 5-а и 10-а улица. „Маркет“ свързва централната част с няколко квартала и е важна пътна артерия за автомобили и пешеходци.

Много бездомни в такива групи са видимо под влиянието на наркотици или имат явни психични отклонения. Те често просят пари, за да си купят алкохол или дрога.

Ако някой им откаже или ги подмине, стават нападателни. Започват да те следват и подвикват. В този случай е най-добре да не им отговаряш или да влизаш в спор с тях. Ако се почувстваш застрашен, веднага звъниш на полицията.

Свикнал съм с присъствието на бездомните и тяхното поведение. Знам, че ако им дам пари, няма да си купят храна. Но съчувствам на туристите, които нямат опит и им дават пари, мислейки, че така им помагат.

Все пак няколко пъти съм предлагал храна на бездомни и тя никога не представлява интерес. Бездомните направо ми казват, че искат пари. Дори често определят сумата: 50 цента (0.80 лева), долар (1.6 лева); някои имат дори по-висока тарифа.

Наличието на туристи в града гарантира добър доход за бездомните. За жалост, тези средства им подсигуряват единствено поредната доза наркотик.

Търговията с наркотици

Дилърите на наркотици обикновено се събират по десетима на ъгъла на някоя улица, сключват сделки и открито броят големи пачки с пари, без да се притесняват. Това се случва посред бял ден, дори в близост до сградата на кметството.

Всеки ден разпознавам лицата им, когато ходя до близкия супермаркет. Чудя се, защо полицията не ги залавя? Сякаш се чувстват като у дома си.

Между 18 май и 11 октомври 2020 г., само в квартала „Тендърлойн“ полицията е извършила 332 ареста във връзка с търговия с наркотици, писа местният вестник San Francisco Chronicle.

„Тендърлойн“ е всеизвестен като кварталът с най-много бездомни и престъпност. Там не е безопасно дори през деня.

Интересното е, че този район е само на три преки от кметството. Мястото е доста западнало и терен на престъпни групи.

По време на гореспоменатите акции, полицията е иззела близо 184 000 щатски долара (297 000 лева) в брой и общо над 10 килограма фентанил, кокаин, хероин и метамфетамин.

Според вестника, тримата основни дилъри в квартала били познати на органите на реда. Полицията ги арестувала поне три пъти, но след това ги пускала на свобода.

За дилърите в Сан Франциско се знае, че са вкарвани незаконно от Хондурас, от трафиканти на наркотици. Това е започнало още през 90-те години на 20-и век.

Ако са незаконно пребиваващи в страната, защо не ги депортират? След като ги залови, полицията следва да ги предаде на федералните имиграционни власти, които да ги изведат от САЩ.

Проблемът се състои в това, че в Сан Франциско действа общински закон, който защитава имигрантите без документи от депортиране и преследване.

По този начин, дори да нарушават закона пласирайки наркотици, тези дилъри са на практика защитени.

Аз самият дълго време живях близо до „Тендърлойн“. Много пъти съм виждал полицейски хайки в действие. Ставаха внезапно: цивилни полицаи започваха да гонят по улиците някой дилър или изскачаха внезапно от дегизирана полицейска кола, за да обградят група дилъри на улицата.

Легализирането на марихуаната

Ситуацията с бездомните и наркодилърите в моя квартал се влоши дори още повече, след като щатът Калифорния легализира използването на марихуаната през 2016 г.

Скоро след това, в близост до сградата, в която живеех, изникнаха няколко така наречени „аптеки“ за марихуана. А с тях дойде и цяла армия от нови „потребители“ на уж безвредния наркотик.

За жалост, покрай тях, по улиците са увеличи и броят на зависимите от тежки наркотици като хероин, и на съпровождащите ги дилъри.

Спомням си как сутрин, когато ходех пеша до близкото кафене, трябваше да вървя по уличното платно, защото тротоарът беше буквално непроходим от налягалите наоколо хора: бездомни и наркомани.

От време на време полицията ги караше да се преместят. След това измиваха тротоара с дезинфектант и до обяд всичко си беше по старому.

Наркоманите не се притесняваха да си бият инжекции посред бял ден пред очите на извръщащите поглед минувачи.

Когато вървиш по тротоара, е важно да гледаш къде стъпваш, за да не настъпиш някоя игла или спринцовка.

През 2019 г. градските власти инсталираха по улиците специални контейнери, в които се очакваше наркоманите сами да изхвърлят опасните отпадъци. Но разбира се, това не проработи. Екипи на градска чистота пак трябваше да патрулират и събират употребените игли и спринцовки.

В крайна сметка, никой от тримата кметове, сменили се през последните 20 години, не успя да се справи нито с бездомните, нито с наркотиците, нито с ходенето до тоалетна по улиците.

Напротив, през 2018 г., калифорнийски съд узакони преспиването на територията на общинска собственост.

Проблемите с нарастващия брой бездомни, ширеща се престъпност, наркотици и липса на хигиена неизбежно засегнаха местната икономика, която в голяма степен разчита на туризма и бизнес услугите.

Икономическите последици

През 2019 г. технологичният гигант Oracle премести в Лас Вегас годишната си конференция, която преди това носеше на Сан Франциско 64 милиона щатски долара (103 милиона лева) годишно. Една от причините за преместването беше именно кризата с бездомните.

През 2018 г. годишна конференция на международна лекарска асоциация също спря да се организира в Сан Франциско заради оплаквания от заплашително поведение на бездомни и психично болни по улиците на града.

С избухването на пандемията от коронавируса и особено с налагането на ограничителните мерки (локдаун), спадът в бизнеса и броят туристи удариха дъното.

Повечето места за забавление, заведения за хранене и барове в града затвориха, и това остави много хора без доходи.

Близо 11 000 хотелски служители бяха временно освободени, а други съкратени. Те съставляват 44% от общо 25 000 служители на хотели в Сан Франциско. Затвориха 92 от общо 215 хотела в града.

Пандемията доведе и дотам, технологични гиганти като Google, Facebook и Twitter, да позволят на служителите си да работят отдалечено, някои за постоянно.

Бизнесът, който тези служители осигуряваха на местните ресторанти и заведения за бързо хранене, пресъхна. Така постепенно много хора изгубиха дохода си, не можеха да плащат наем и напуснаха Сан Франциско.

През юли 2020 г. оборотът в ресторантите е спаднал с 84% в сравнение със същия период на 2019 г. и с 91% спрямо март 2020 г., когато започна пандемията.

Очакваните загуби заради липса на туристи през 2020 г. и 2021 г. са в размер на 10.7 милиарда щатски долара (17.2 милиарда лева).

Приходите от бизнес и развлекателни пътувания през 2021 г. се очаква да достигнат 5.5 милиарда щатски долара (8.8 милиарда лева): драстичен спад от 9.6 милиарда щатски долара (15.4 милиарда лева) през 2019 г.

Приходите от данъци в града също намаляват. През октомври 2020 г. властите обявиха, че данъците от продажби са спаднали с 43% за периода април-юни 2020 г. Причината, според главния икономист на Сан Франциско, дори не е коронавирусът, а бягството от скъпия град.

Масовото изселване

Компанията за недвижими имоти Zillow оповести през август 2020 г. нарастване с 96% на свободните жилища в Сан Франциско, в сравнение с 2019 г.

От началото на пандемията 89 000 домакинства са напуснали града, по данни на пощенските служби.

Въпреки това, населението на града нараства, но от 2017 г. насам с много по-слаби темпове. През 2021 г. Сан Франциско се очаква да има 883 255 жители.

Някога център на Силициевата долина, Сан Франциско напуснаха и редица водещи технологични компании. Първите сред тях бяха Tesla, Hewlett-Packard, Oracle и Dropbox.

Twitter, Yelp, Airbnb и Dropbox са направили опит да преотдадат офисите си. Pinterest, с един от най-впечатляващите офиси в града, е платил 90 милиона щатски долара (145 милиона лева) за прекратяване на договора за наем.

Основната дестинация за преместване е Остин, щата Тексас, следван от Сиатъл, Ню Йорк, Чикаго и Маями. Основна причина за бягство в щати като Тексас и Флорида например е липсата на щатски данък върху дохода и наличие само на федерален.

Заради високите цени на имотите, бушуващите пожари и стриктните бизнес регулации, щатът Калифония е загубил през 2020 г. 653 000 жители, от които 82 000 са отишли в Тексас.

Експерти очакват, че ако политиката в градове като Сан Франциско не се промени, добре платените и плащащи високи данъци служители ще продължават да напускат, и това ще принуди кметовете да намалят разходите. Това от своя страна ще доведе до масови съкращения на учители, полицаи, пожарникари, служители по чистотата и други. С по-малко услуги, градът ще става все по-мръсен, престъпността ще се увеличава и условията за живот ще се влошават. Това ще накара още хора да си тръгнат. И така Сан Франциско ще стане опасен и негостоприемен.

Пандемията от COVID-19 като че ли се оказа последният катализатор за влошаване на проблемите на града: проблеми, които от години стояха неразрешени, а сега сякаш напълно излязоха от контрол.

Но как се очаква администрацията на града да мисли за проблемите на хората, след като е въвлечена в корупционни скандали?

На 28 януари 2021 г. ФБР арестува директора на дирекцията за благоустройство на Сан Франциско, Мохамед Нуру и ресторантьора Ник Бовис. Двамата бяха обвинени в корупционни схеми, свързани с обществени поръчки.

Дирекцията на Нуру се грижи за чистотата и бездомните в града.

В продължение на 20 години наричах Сан Франциско свой дом. С всеки нов кмет и нова градска управа се надявах нещата да се подобрят. Но с течение на времето ставаше ясно, че предизборните обещания си остават само обещания.

Не вярвам, че проблемът с бездомните в Сан Франциско има еднозначно решение. Причините да останеш на улицата може да са най-различни. Но каквито и да са тези причини, със сигурност градът може да се справи, тъй като тук средствата не са проблем.

В специален фонд за подпомагане на бездомните, Сан Франциско е събрал близо 500 милиона щатски долара (807 милиона лева).

Остава да видим дали този път парите ще се похарчат по предназначение и ще доведат до подобрение, или отново ще потънат в бездънната яма на проблема с бездомните.

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

2 коментара

  1. Много интересна и полезна статия. Разкрива някои важни закономерност в съвременното американското общество, които пряко ще се отразят не само на Запада, но и на света, като цяло.
    Например наркоразпространението.
    По отношение на наркотиците/наркоманите политиката на левичарските щати в САЩ е съвсем последователна. Навсякъде, където управляват левите/левичарите, наркотиците и наркозависимите се толерират и се декриминализира наркоразпространението. От години вече това е правило …
    Ще кажете, защо?
    Много е просто.
    Главната цел не левичарите неомарксисти е разрушаване (деконструкция) на „буржоазната държава и морал“ и изграждането на Прекрасния Нов свят. Там, където щастливо ще живеят Новите хора, освободени от „гнета на труда“, еднакви (еднакво мислещи), безполови и покорни. По цял ден те ще се отдават на игри и развлечения, а работата щяла да се върши от „машините“…
    За да се изгради този Рай, трябва обаче първо да се разруши злото „подтисническото общество“ на Западната „репресивна демокрация“.
    Е, именно едно от най-важните средства и могъщо оръжие за постигане на тази велика Цел е именно наркоманията, наркоразпространението и свързаните с него престъпност и странични последици – разпад на семейството, морала и обществените връзки. Това оръжие работи безотказно и разрушава отвътре Западното общество… В съчетание с индокринацията на децата в училищата и университетите, те неминуемо ще доведат до разгром и пропадане на Великата европейска цивилизация.
    А накрая ще дойдат Варварите. Ще се повторят събитията отпреди 16 века…
    *(цитатите в кавички са от Х Маркузе)

    1. За допълнителна информация по въпроса, виж статията публикувана тук (2021-01-27):

      Какво представлява неомарксизмът и как ни засяга.
      Кои съвременни понятия, тенденции и движения произлизат от тази нова идеология?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button