Осъдиха Тръмп: наказание без престъпление? (видео)

Абсурдни и смехотворни обвинения, пристрастни съдии и съдебни заседатели, и редица нарушения бележат процеса срещу Тръмп, но 45-ият президент на САЩ може да служи втори мандат дори от затворническата килия

Целият свят стана свидетел на скандален прецедент на 30 май 2024 г. – 45-ият президент на САЩ Доналд Тръмп бе признат за виновен по 34 обвинения от 12 съдебни заседатели в съд в Ню Йорк. Това е първият случай в историята, когато американски държавен глава е изправен на подсъдимата скамейка.

Противоречивият съдебен процес – който самият Тръмп, правни експерти, политици и наблюдатели определят като несправедлив, скалъпен и целящ отстраняване на политически конкурент – се разигра само месеци преди президентските избори през ноември 2024 г. В тях Доналд Тръмп е главен претендент за кандидат на Републиканската партия. Той буквално помете своята конкуренция в лицето на Ники Хейли, Рон Десантис и Вивек Рамасвани, и се очаква да се изправи за реванш пред настоящия президент – демократа Джо Байдън.

Затова поддръжниците на Демократическата партия изглежда полагат неимоверни усилия да спрат похода на Тръмп към втори мандат в Белия дом. Това стана видно от същността на повдигнатите обвинения, избора на обвинители, съда, заседателите и в хода на делото.

Престъплението

Окръжният прокурор на Манхатън Алвин Браг повдигна 34 обвинения срещу Доналд Тръмп за фалшифициране на счетоводни записи, с цел прикриване плащане на 130 000 долара на порноактрисата Сторми Даниълс (родена Стефани Клифърд).

Според обвинението, парите са целели да купят мълчанието на Даниелс за мимолетна връзка с Тръмп през 2006 г., която той категорично отрича. Сумата била реално изплатена на актрисата от бившия адвокат на Тръмп, Майкъл Коен, преди президентските избори през 2016 г. По-късно Тръмп възстановява сумата на Коен като „правни услуги“.

34-те обвинения срещу Тръмп са по едно за всеки от разплащателните документи свързани с Даниелс: 11 чека изплатени на Коен, 11 фактури издадени от Коен и 12 записа в счетоводните отчети на Тръмп.

Плащането на пари за запазване на мълчание не е престъпление в щата Ню Йорк. Фалшифицирането на счетоводни записи се квалифицира като дребно нарушение. Но ако счетоводна измама се използва за прикриване или извършване на друго (вторично) престъпление, то обвинението може да бъде променено в такова за углавно престъпление.

Именно това се случва в процеса срещу Тръмп. Според прокурорите, вторичното престъпление е „насърчаване или предотвратяване избора на лице за публична длъжност с незаконни средства“, съгласно раздел 17-152 от изборния закон в щата Ню Йорк.

Т.е. обвинението се опитва да докаже, че Тръмп е прикрил плащанията към Даниелс с цел да повлияе на потенциалното си избиране за президент на САЩ. Така обвинението издига дребното нарушение „фалшифициране на счетоводен запис“ до ниво углавно престъпление.

Според обвинението гореспоменатите „незаконни средства“ са три: нарушение закона за финансиране на федерални кампании; данъчни измами; и фалшифициране на счетоводни отчети.

Съдията към заседателите: без консенсус

Именно тези три средства станаха повод за сериозни критики към съдията по делото, Хуан Мърчан, който в рамките на час изчита 55 страници инструкции към съдебните заседатели в Манхатънския съд на 29 май.

Съдия Мърчан им казва, че за да се стигне до присъда, те трябва да постигнат консенсус по два основни елемента: първо, че Тръмп „лично или съвместно с друго лице/лица е извършил или причинил фалшиво вписване в счетоводните книги“. И второ, че бившият държавен глава е направил това с намерението да извърши или прикрие друго престъпление. А именно: „насърчаване или предотвратяване избора на лице за публична длъжност с незаконни средства“.

„Ако установите, че без съмнение тези два елемента са верни, трябва да признаете подсъдимия за виновен“, нарежда Мърчан.

В същото време съдията дава свобода на заседателите относно трите „незаконни средства“, които са част от престъплението, позволяващо да бъде повдигнато обвинение в углавно престъпление.

„Макар да трябва да сте единодушни, че обвиняемият е съзаклятничил с цел насърчаване или предотвратяване избора на лице за публична длъжност с незаконни средства, не е необходимо да сте единодушни по въпроса кои са тези незаконни средства“, заявява съдията.

Трите вероятни незаконни средства са: нарушения на закона за финансиране на федерални кампании; фалшифициране на счетоводни отчети като банкови отчети и данъчни декларации; и нарушение на градските, щатските и федералните данъчни закони, включително предоставяне на невярна или фалшива информация в данъчни декларации.

Правни експерти разкритикуваха инструкциите към журито като пристрастни и приканващи към осъдителна присъда.

„Мърчан току-що произнесе смъртоносна инструкция. Каза, че нямало нужда от съгласие какво се е случило. Можело да нямат консенсус кое от трите престъпления е било. Значи, ако се разделят 4-4-4, пак ще се смята за единодушно решение…“, се възмути известният юрист, проф. Джонатан Търли.

Марк Левин, адвокат, политически анализатор и радиоводещ написа в Х:

„За да се вземат предвид тези три средства, първо трябва е налице престъпно намерение; идеята заседателите да изберат едно от тях, без единодушно да решат кое, е поредно шокиращо развитие на делото; и още: нарушението на закона за федералните кампании не е дефинирано.“

Според изтъкнатия адвокат Фил Холоуей, инструкциите на съдия Мърчан са толкова „манипулативни“ в полза на прокурорите, че „категорична победа на Тръмп е невъзможна“.

Сенаторът-републиканец Марко Рубио от щата Флорида изригна:

„Съдията каза на заседателите, че няма нужда да са съгласни кое престъпление е извършено, стига да изберат поне едно… А сред тези престъпления са и такива, в които Тръмп дори не е обвинен! Това дело е точно като показните процеси срещу политически противници в бившия Съветски съюз.“

Освен причудливите инструкции на съдията към журито, по време на процеса са регистрирани редица нарушения. Тръмп се оплака от поне две:

„Този силно КОНФЛИКТЕН и ПРЕДУБЕДЕН съдия Хуан Мърчан не само не ми позволи да представя факта, че не съм получил данъчен кредит за изплатените юридически разходи (да, заведени са правилно), но и не разреши на моите адвокати да получат данъчни отчети от бившия ми защитник, чието име също не ми е позволено да кажа заради наложена ми противоконституционна заповед за мълчание. ИЗБОРНА НАМЕСА! ЛОВ НА ВЕЩИЦИ!“

Републиканецът настоява, че не е искал данъчен кредит за платената на Коен сума, както се процедира при финансиране на кампания.

Събирането и обменът на доказателства е обичайна съдебна практика. Всяко доказателство може да се окаже оневиняващо, особено при обвинение в криминално престъпление. По думите на Тръмп, процедурата в това отношение е била нарушена.

И още: по време на заключителните пледоарии защитата има правото на последната дума. Причината е, че последните аргументи се запечатват най-силно в съзнанието на съдебните заседатели. В делото на Тръмп обаче последната дума е на обвинението.

Безпрецедентен и смехотворен казус

Правен анализ на случая, направен от CNN и публикуван в New York Magazine, определя обвинението като „преминаване отвъд границите на закона и справедливия процес“.

Вината за това, според правния анализатор на CNN и бивш прокурор Ели Хониг, е изцяло на прокурора Браг – защото изобщо е избрал да повдигне такива обвинения, и на съдията Мърчан – за това, че води процеса по такъв начин.

Анализът по-натам казва още, че обвинението е „мъгляво“, „почти невиждано“ и че „никой прокурор в Ню Йорк, Уайоминг или другаде, някога е ползвал клаузи на федерални изборни закони за повдигане на обвинение в щатско престъпление“. И още: почти никога досега окръжен прокурор в Манхатън не е повдигал обвинения само заради фалшификация на счетоводни отчети.

Само по себе си, фалшифицирането на счетоводни записи е дребно нарушение в Ню Йорк и това създава два проблема за окръжния прокурор Браг. Първо, никой не се интересува от дребни нарушения и е смехотворно да повдига на бивш президент обвинения в престъпление на ниво магазинна кражба. И второ, давността за дребно нарушение е две години – която отдавна е изтекла, ако се брои от 2016 г. насам.

Прокурор Алвин Браг човек на Сорос?

Тръмп неведнъж е заявявал пред медиите, че окръжният прокурор Алвин Браг е финансиран от Джордж Сорос. Семейство Сорос е финансирало кампании на американски прокурори, за които се твърди, че са твърде щедри към престъпниците.

По данни на Fox News от май 2021 г. Сорос е „налял“ 1 млн. щ. д. (1.79 млн. лв.) в прогресивната НПО Color of Change PAC, която цели изграждането на независима чернокожа политическа сила. Самите Color of Change PAC са похарчили значителна сума за подкрепа кандидатурата на окръжния прокурор на Манхатън, Алвин Браг.

През юли 2022 г. Сорос направи изявление в Wall Street Journal, с което защитава намерението си да промени американската наказателно-правосъдна система, която по думите му е несправедлива към чернокожите, наркоманите и хората с психически заболявания. Той заявява, че това е причината, поради която подкрепя избирането на прокурори, които поддържат тази реформа. Филантропът, който е един от най-големите донори на Демократическата партия допълва, „Правя това открито и нямам намерение да спирам“. Алвин Браг е един от тези прокурори.

Синът на Сорос, Джонатан и съпругата му Дженифър Алън, също са дарили директно за кампанията на Браг, по данни на Fox.

Пристрастният съдия Хуан Мърчан

Хуан Мърчан е съдия във Върховния съд на щата Ню Йорк. Роден е в Колумбия и има над 16 години стаж като бивш прокурор.

През август 2023 г. адвокатите на Тръмп поискаха Мърчан да се оттегли от делото заради пристрастност, но той отказа да се подчини. Причината за молбата беше, че Мърчан не за пръв път председателства дела с Тръмп и близки до него хора, макар по процедура съдиите да се избират на случаен принцип.

В края на 2022 г. Мърчан води дело за данъчна измама срещу Trump Organization, в което журито призна две компании от организацията за виновни по 17 обвинения.

През януари 2023 г. в друго дело Мърчан осъди за данъчни измами бившия финансов директор на Trump Organization Алън Уайселберг на пет месеца затвор и пет години пробация.

През 2024 г. Мърчан съди бившия съветник на Тръмп Стив Банън по обвинения в измама дарители на средства за изграждане стена по границата на САЩ с Мексико.

Мърчан също е и донор в кампанията на Джо Байдън.

Друга причина адвокатите на Тръмп да искат отвод на Мърчан в настоящото дело е неговата дъщеря. Лорън Мърчан е шеф на фирма за политически консултации, и се гордее със своя клиент: предизборната кампанията Байдън-Харис.

Клиенти на фирмата са също губернаторите Гавин Нюсъм и Кати Хокул, конгресменката Илхан Омар и други радикално лeви прогресивни демократи.

Някои експерти повдигат и въпроса с юрисдикцията на съда в Ню Йорк, тъй като щатски съд не бива да разглежда федерално дело. Вероятно адвокатите на Тръмп ще посочат това в обжалването.

„Надеждни“ съдебни заседатели

Изборът на безпристрастно жури в Ню Йорк е почти непосилна задача, като се има предвид, че e тъмносин демократски щат. Въпреки това Хуан Мърчан не позволи промяна мястото на процеса.
Интервюта с членове на журито разкриват, че всички освен един черпят новини от лявоориентирани медии като New York Times – която няма нито една положителна статия за Тръмп и не жали обидни епитети като фашист, диктатор и метежник. Само един съдебен заседател чете новини от Truth Social и Х (бившия Twitter).

Съдия Мърчан е провеждал интервютата на съдебните заседатели така, че отхвърлял всеки, който би могъл да е на страната на Тръмп. Задавал въпроси, проверяващи дали подкрепа политиките на Тръмп. Всички, отговорили утвърдително, били помолени да напуснат. В крайна сметка, съдията направил невъзможно сред съдебните заседатели да има симпатизанти на обвиняемия.

Присъдата

Присъдата ще бъде произнесена на 11 юли – само четири дена преди Републиканският национален комитет да реши дали да номинира Тръмп за кандидат-президент на партията.

Престъпленията, за които е осъден 45-ият президент на САЩ, са от клас Е: най-ниското ниво в щата Ню Йорк. Всяко носи максимална присъда от четири години затвор, а общата не може да надвишава 20 години.

Мърчан вероятно ще издаде присъда лишаване от свобода, която да се излежава не в затвора, а в имението Мар-а-Лаго под формата на домашен арест. Пробацията е друга възможност. При вземането на решение за присъдата, съдията ще оцени криминалното досие на Тръмп, а то е чисто.

Трета опция е Мърчан да настоява за една година лишаване от свобода на остров Rikers Island, за да „вкуси“ Тръмп тежките условия в най-големия затвор в Ню Йорк.

Тъй като всички президенти и техните семейства имат доживотно право на защита от тайните служби, евентуалното влизане на Тръмп в затвора повдига въпроса дали с него ще бъде и охранителният му екип. По този повод от агенцията обявиха, че присъдата на Тръмп „няма отношение към начина, по който службите изпълняват задълженията си“.

Друг въпрос без отговор е защо Браг не е повдигнал обвинението срещу Тръмп още през 2016 г., по време на предишните президентски избори, а чака досега.

Обжалването

Президентът Тръмп ще обжалва присъдата и има 30 дни да го направи. Ако не успее, съдбата му ще зависи от съдия Мърчан, когото той публично нарече „пристрастен“ и „корумпиран“.
Обжалването на присъдата може да се направи по няколко начина. Първият е пред Върховния съд, което ще ускори процеса. Правни експерти препоръчват Тръмп да го направи веднага, в противен случай обжалване пред щата Ню Йорк може да отнеме месеци и дори години. А изборите са съвсем скоро, през ноември, и няма време за чакане.

Освен това, предвид почтеността на нюйоркската правосъдна система, Тръмп едва ли ще иска да обжалва чрез нейните канали. Прокурор Алвин Браг е известен с това, че намалява углавни криминални престъпления до дребни нарушения. Докато при Тръмп дребното нарушение счетоводна грешка е повишено в углавно престъпление, което неизменно повдига въпроса дали правосъдната система в щата обслужва политически интереси.

За сравнение, през 2016 г. кандидатът за президент на Демократическата партия, Хилъри Клинтън, беше разследвана за това, че е държала строго секретни имейли на сървър в дома си. За да заличи доказателствата за това, тя изтри данните от сървъра, а сътрудниците ѝ строшиха мобилните си телефони с чукове. Това би могло да се окачестви като възпрепятстване на официално разследване. Но директорът на ФБР по това време, Джеймс Коми, тогава заяви, че никой разумен прокурор не би се наел с този случай. Защото никой разумен прокурор по време на най-важните избори не би преследвал политически кандидат, за да го пъхне зад решетките.

Но през 2024 г. сме свидетели на точно обратното.

Ефектът?

Първоначалният ефект от осъждането на Тръмп беше зашеметяващата сума от 52.8 млн. щ д. (95 млн. лв.), която кампанията му събра в разстояние на 24 часа, т.е. над 2 млн. щ.д. (3.6 млн. лв.) на час. Беше поставен и рекорд за малки дарители, една трета от които никога преди не са дарявали в полза на бившия президент. Сумата от даренията достигна 400 милиона щ.д. (360 млн. лв.).

Според кампанията на Тръмп засега няма изглед присъдата да отнеме гласове от него. Напротив. Дори увеличава избирателната му агитка. Това потвърди дори левичарската медия Politico: „Независимо от присъдата в Ню Йорк, събитията работят в негова полза.“

Президент от затворническата килия?

Доналд Тръмп може да бъде президент дори от затворническата килия. Конституцията на САЩ не забранява на осъдени за углавни престъпления да се кандидатират или заемат най-високия пост в Америка.

Да се кандидатира за президент на САЩ не може единствено човек, нероден в страната, чийто родител не е гражданин на САЩ или който е на възраст под 35 години и не е пребивавал 14 години на американска земя. Забрана за кандидатиране може да издаде и Сенатът, като гласува с обикновено мнозинство, но само ако лицето е преди това осъдено за импийчмънт – което пък изисква две трети мнозинство.

Дори ако Тръмп бъде осъден на затвор преди изборите, пак може да служи главнокомандващ на армията, ако бъде избран за 47-и президент. Също ще може да одобрява закони, помилва по федерални дела, подписва прокламации и изпълнява всички отговорности на президента.

Ако Тръмп спечели през ноември, няма да може да се самопомилва, тъй като президентът може да помилва само по федерални дела, докато процесът в Ню Йорк е щатски. Единственият, който може да направи това, е губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул. Предвид, че е демократ, вероятността да го направи е малка.

Освен в Ню Йорк, президентът Тръмп е подсъдим в две федерални дела, заведени от специалния прокурор Джак Смит, както и в дело за изборите през 2020 г. в щата Джорджия, заведено от окръжния прокурор на окръг Фултън Фани Уилис.

Процесът срещу Тръмп в Ню Йорк постави прецедент, който отвори кутията на Пандора. Оттук нататък можем да очакваме дела срещу още американски президенти като Барак Обама, Бил Клинтън и настоящия Джо Байдън.

Консервативният журналист Тъкър Карлсън, известен със смелия си, политически некоректен език, написа в Х, че Тръмп „ще спечели изборите, ако първо не го убият“, че делото в Ню Йорк е „краят на най-справедливата съдебна система в света“ и че „всеки, който защитава тази присъда, е опасност за вас и семейството ви“.

Проницателно обобщение на случващото се направи и бившият председател на долната камара на Конгреса на САЩ, Кевин Макарти.

„Единственото престъпление на президента Тръмп е, че се състезава срещу Джо Байдън в избори 2024. Американският народ прозира истината зад използването на съдебната система като политическо оръжие.“

Осъденият Доналд Тръмп не губи надежда, защото според него единствената значима присъда е бюлетината, която американците ще пуснат на 5 ноември 2024 г.

„Истинската присъда хората ще произнесат на 5 ноември. Ще продължим да се борим, ще се борим докрай и ще победим.“

Деси Иванова

е разследващ журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество. Любител поет, пътешественик.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button