Тестът на Джо Байдън приключи

Русия и Китай тестват твърдостта на американския президент Джо Байдън, каква е оценката

Преди седмица Русия все още продължаваше да нагнетява напрежение около Украйна. Съвсем ясно се виждаше, че се пробва решителността на новия президент на САЩ, да отвърне на натиска.

Последната гавра беше, че от Кремъл препоръчаха на американския посланик да си замине „за консултации в САЩ“. Като се има предвид, че такава процедура не съществува в дипломатическия протокол…

Американските дипломатически служби в Русия са пред блокаж, защото руснаците се заканиха да забранят руски граждани да се наемат на работа там…

Русия блокира част от акваторията на Черно море в близост до Украйна, поради „извършване на учения“, а същевременно двата американски разрушителя, за които беше обявено, че ще навлязат в Черно море, така и не се появиха в близост до Проливите. Времето на заявката вече изтече, нова няма…

Да не забравяме, че паралелно вървеше нагнетяване на напрежение около Тайван и в Южнокитайско море от страна на Китайската Народна Република (КНР). Случайно, разбира се. Иран засега е пас, води някакви преговори във Виена…

Тези дни пък узнахме, че Русия започва деескалация, като войските около украинската граница започват да се изтеглят, а военноморското учение приключва. С тази разлика, че тежкото въоръжение остава в складове близо до границата. Беше обявено обаче, че се предвиждат нови, големи сухопътни учения в същите области по-късно тази година. С други думи, беше дадено да се разбере, че напрежението може да се възобнови…

Същевременно, за китайски провокации към Тайван напоследък не се споменава. За сметка на това, в КНР се разрасна кампания на народно негодувание срещу американската компания „Тесла“, най-големия производител на електрически автомобили в Китай и света. Официални китайски представители отрекоха, че правителството и китайската комунистическа партия (ККП) имат нещо общо със спонтанните протести срещу отношението на компанията към клиентите си, но отбелязаха, че чуждестранните компании трябва да спазват законите и културните традиции в страната…

А как реагира досега най-могъщият човек на света, 46-ият президентът на САЩ, Джоузеф Байдън?

Ами просто, енергично и ясно:

Първо обяви, че руският президент Владимир Путин е убиец и веднага наложи на Русия сериозни санкции на лица и организации, което не му попречи след известно време да заяви, че иска деескалация и среща, някъде на неутрален терен.

Междувременно, както отбелязахме, от Пентагона бяха съобщили, че два разрушителя клас „Арли Бък“ (1) ще влязат в Черно море и за целта, според международното право, беше направена официална заявка пред Турция. Остана само заявката…

Единственото сериозно действие на американския президент Байдън, в края на кризата, беше декларацията за признаване на арменския геноцид от страна на неговата администрация. От страна на администрацията, защото двете камари на Конгреса извършиха този акт още през 2019 г.

Това действие, естествено, ще предизвика силни проамерикански настроения в арменското общество и диаспора, но няма да промени геостратегическата обстановка в района, във вреда на Русия. Така или иначе, Армения може да разчита само на Русия, за да противостои на Турция и Азербайджан. Още повече, в обстановката на силно разделение на арменското общество, вследствие на фаталните военнополитически грешки, допуснати в хода на кратката война с Азербайджан.

Досегашното статукво удовлетворяваше всички: Конгресът беше признал геноцида, а президентската администрация мълчеше… Турците помърмориха и после се успокоиха. Така че новото действие на президента Байдън може само да обтегне отношенията с Турция, без да донесе някакви политически позитиви (освен моралните, разбира се).

Остава главният въпрос: защо става така, защо сега и защо Русия и Китай действат синхронно, и в нагнетяване на напрежението, и в прекратяването му?

Защо Лидерът на Свободния свят и Пазител на Великата европейска цивилизация, най-могъщата военна сила на планетата, САЩ (2), не проявява твърдост, ЗА ПЪРВИ ПЪТ ОТ 59 години?

Фундаментални въпроси. Слушаме и гледаме по световните „либерални“ медии (както и от наши такива) едни уклончиви и сложно витиевати отговори, а пък от други – оглушително мълчание без образ…

Улисани в ежедневни дейности, епидемии, избори и т.н., изведнъж подушихме, че замириса на Война. Ха! Какво става наистина? Вече има мнения, че се връщаме в 1914 г. и/или 1961/62 г….

Това, разбира се, е невъзможно, пътуванията назад във времето са забранени теоретично. Ако историята се повтори, това ще бъде в друг контекст и в други форми.

Според нас, беше извършен и приключен тест, относно пригодността на президента Байдън да води най-могъщата страна в света, Лидера на Свободния свят. Доколко има воля и твърдост да приеме отговорност за съдбата на света, в момент, когато Войната чука на вратата. Да избира между Свободния свят и ядрената война… В такива моменти се оценява Лидерът. През 1962 г. президентът Кенеди издържа този тест, макар и в последния момент.

Страхуваме се, че оценката за президента Байдън в тези тестови условия, е не по-висока от „неудовлетворителен“.

Пак според нашето скромно и независимо мнение (от нас нищо не зависи, но и ние не зависим от никого, поне така си мислим), нещата в основата си са доста прости. Затова ще си позволим да ги изразим с една широко известна и поучителна история:

Когато Царят на животните се разболее, в Гората настъпва страх и суматоха, положението става несигурно. По-дребните хищници веднага усещат проблема, събират се на глутница и се осмеляват да пробват дали Царят е вече отслабнал достатъчно, за да се преборят за горската власт. Дърпат го за опашката, първоначално лекичко, а след това по-силно, като внимават да не станат жертва. Преценяват реакциите и си правят сметката…


(1) Разрушителите от този клас, въоръжени с противоракетната система „Иджис“, са най-мощните бойни кораби на планетата. САЩ имат в строя не по-малко от 65 такива, повече от всички разрушители във всички флотове взети заедно, при това от по-нисък клас. Злите езици твърдят, че един такъв кораб има огнева мощ колкото целия Черноморски флот на Руската федерация.

(2) От времето на Римската империя светът не познава такова военно и икономическо могъщество:

– най-важното геостратегическо положение в света, разположение между двата най-важни световни океана и чрез Аляска до третия, така че има директен достъп до три от четири световни океана и така може да контролира и четирите. Тихият океан е фактически американско езеро.

– най-силната военна машина в света, с военен бюджет за 2020 г. 732 милиарда щ.д. (1.183 милиарда лв.), или около 38% от световния военен бюджет. Заедно със съюзниците от НАТО и Япония, Южна Корея, Канада и Австралия, имат общ военен бюджет за 2020 г. 1.232 милиарда щ.д. (1.991 милиарда лв.) или 64.5% от световния военен бюджет. Съответно Китай и Руската федерация общо за 2020 г. имат 326 милиарда щ.д. (528 милиарда лв.), или 17% от световния военен бюджет.

САЩ притежават армия по-силна от тази на всички евентуални противници, взети заедно: флотът им, в еквивалентно отношение е близо два пъти по-мощен от този на всички останали морски сили взети заедно, почти същото е и положението с военновъздушните сили. Имат достатъчна сдържаща ядрена мощ за всички останали ядрени сили и са единствената такава, която може да нанесе непреодолим първи ядрен удар. Притежават най-развитата високотехнологична военна индустрия в света.

– най-мощната икономика в света: за 2017 г. GDP на САЩ е колкото сумата от трите следващи страни: Китай, Япония и Германия. Заедно със съюзниците (Европейски съюз, Япония, Южна Корея, Канада, Австралия и Нова Зеландия) произвеждат през 2017 г. 58% от БВП на планетата (Руската федерация и Китай общо 17%).

Най-богатата страна на света за 2017 г.: 60 000 щ.д. (97 000 лв.) на глава от населението, (ако се пренебрегнат пет-шест малки държави с по-висок доход, като Люксембург, Швейцария, Норвегия, … Катар), следват Германия с 45 000 щ.д. (72 000 лв.), Франция 40 000 щ.д. (64 000 лв.), Великобритания 40 000 щ.д. (64 000 лв.), Япония 38 000 щ.д. (61 000 лв.), Европейски съюз (общо) 36 500 щ.д. (59 000 лв.), Руска федерация 11 000 щ.д. (17 000 лв.), КНР 8600 щ.д. (13 000 лв.).

– най-напредналата в науката и технологията страна, без конкурент във всички области: иновации, космическа техника, естествени науки, биология, медицина, генетика и т.н.

Това е научно-технологичният център на света, там са създадени всички иновации на модерното време, като се започне от радиолампата, транзисторът, интегралната схема, телевизията, масовата черно-бяла и цветна ТВ система, през електронния компютър до интернет.

Същевременно е център на теоретичните науки: физика, астрофизика, химия, биология, генетика… В САЩ са родени или работили близо половината от нобеловите лауреати в естествените науки; водеща космическа сила, най-мощните ракети носители и най-много околоземни спътници, изследва всички планети и излезе извън Слънчевата система (с четири АМС), извърши единствените шест пилотирани полети до друго небесно тяло (12 астронавти стъпиха на Луната и доставиха близо 400 кг лунни проби, а общо 27 напуснаха земното гравитационно поле и обиколиха Луната, на разстояние 400 000 км).

– най-развитата транспортна инфраструктура в света (2015 г.), най-дългата железопътна мрежа (три пъти по дълга от тази на Руската федерация, при два пъти по-малка територия), най-висока наситеност с автомобили (повече от 600 на 1000 жители), най-дълга мрежа от автомобилни магистрали с четири и повече платна, най-дългата шосейна мрежа 6 430 000 км (следва Индия с 3 380 000 км).

– културен център на света: през 2015 г. там се издават половината от книгите в света и се регистрират близо половината от патентите, там се намират най-големите библиотеки, най-големите музеи, най-големите концертни зали.

Американските университети държат първенството във всички класации (за 2018 г.: седем от първите 10, 14 от първите 20 и т.н). В Америка са родени и/или работят една трета от всички нобелисти в света, американското културно влияние по света е огромно, особено сред младежта…

– най-голямата световна аграрна сила (2015 г.): само 1.6% от населението са фермери (в Руската федерация те са 9.7%, в Китай 36.7%!, в Индия 47.2% !), те изхранват страната и създават най-големия световен износ на агропродукция – два пъти повече от следващия в класацията (Бразилия). Съответно КНР е най-големият вносител и на практика нулев износител на агропродукция.

САЩ държат второ място в износа на пшеница, първо място в износ и производство но царевица, първо място в износ и производство на соя и т.н.; притежават 473 милиона хектара обработваема земя, само Китай има 10% повече (при четири пъти по-голямо население, а Руската федерация съответно 90 милиона хектара).

– страната е на второ място в света по запаси от природни ресурси, на трето по водни запаси и притежава 99.5% от стратегическите природни елементи;

– това е Лидерът на Свободния свят, с най-старата непоклатима демокрация в съвременния свят, с невероятно устойчиво политическо устройство, базирано на Конституцията и на динамичното единство между „трите власти“, където свободата на словото/свободата на индивида са поставени на първо място (в полето на тази политическа система се решава понастоящем съдбата на Света в борбата с новата тоталитарна идеология на Неомарксизма).

САЩ са световен лидер, защото по-голямата част от страните в света зависят пряко от тях: кой икономически, кой технологично, а всички заедно – военно. Те са световният жандарм.

Именно затова САЩ не могат да фалират финансово, защото никой не го иска. Да искаш САЩ да фалират значи да режеш клона, на който седиш. От това следва, че САЩ се радват на огромно финансово доверие и са единствената страна в света, която може да си позволи ОГРОМЕН дълг и почти неограничено печатане на пари. При това гoлямa чacт oт тези пapи нaпycĸaт cтpaнaтa. A пpичинaтa e, чe ocвeн изпoлзвaнeтo cи ĸaтo peзepвнa вaлyтa, вaлyтaтa нa CAЩ ce изпoлзвa и ĸaтo „cигypeн aĸтив“ oт мнoгo инcтитyции, пpaвитeлcтвa и индивиди, ocoбeнo в Aзия. Инвecтитopитe тaм нe ca cĸлoнни дa пpиeмaт pиcĸa и вoлaтилнocттa нa мecтнитe вaлyти, cпpямo ĸoитo дoлapът е изключинелно стабилен, защото зад него стои цялата икономическа, политическа и военна мощ на САЩ. Taĸa ce cъздaвa гpaндиoзнo тъpceнe нa дoлapи извън cтpaнaтa. Heщo пoвeчe, cпopeд няĸoи иĸoнoмиcти, нeoбxoдимocттa oт вaлyтaтa e тoлĸoвa гoлямa, чe нa глoбaлнo paвнищe дeфицитът нa дoлapи възлизa нa 13 трилиона щ.д. (21 трилиона лв.) ĸъм 2019 г., а може да нарасне до 20 милиарда щ.д. (32 милиарда лв.).

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Александър Тацов

е по специалност инженер. Работил е в Технически университет - София, а понастоящем в частния технологичен бизнес. От години се занимава с изследвания в областта на политическото, научното и идейното обществено развитие, в обхвата на писаната история.

1 коментар

  1. Това не е никакъв тест,Америка,и Русия играят заедно от край време,нали трябва да се върти търговия с оръжие.И кога американците ще признаят геноцида на тяхната територия,този с избиването на индианците,все гледат в чуждата чиния а не в тяхната?А също така Путън бил убиец,а американските президенти какви са?Единствен Тръмп не запозна някъде война.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button