МОК забрани BLM символи на летните игри в Токио

Спортистите нарушители ще бъдат санкционирани

Международният олимпийски комитет (МОК) обяви на 21 април 2021 г., че забранява всяка форма на политическа, религиозна и расова пропаганда на летните олимпийски игри в Токио през юли, и занапред.

Така спортистите на територията на бъдещи олимпиади няма да могат да коленичат, вдигат юмрук или носят облекло с надписа BLM („Животът на чернокожите е от значение“).

Подобни действия зачестиха напоследък по цял свят, след като през май 2020 г. чернокожият Джордж Флойд загина в ръцете на бял полицай; това отприщи бурни протести срещу полицейското насилие и доведе до невиждано разединение на расова основа в САЩ.

С поддържането на Правило 50 от Олимпийската харта, МОК иска да гарантира, че фокус на Олимпийските игри ще останат представянето на атлетите, спортът, обединението и универсалността.

Също така, МОК иска да предотврати риска от политизиране на спортистите, се казва в изявлението.

„Важно е да предпазим атлетите от потенциални последствия в случай, че бъдат принудени да заемат публично позиция по определен национален или международен въпрос, независимо от техните убеждения. Затова политическият неутралитет на Олимпийските игри е начин за предпазване на атлетите от политическа намеса и експлоатация.“

Решението на МОК се основава на близо едногодишно проучване с участието на 3500 състезатели от 185 национални олимпийски комитети и 41 олимпийски спорта.

Близо 70% от участниците в допитването са определили като неуместно демонстрирането и изразяването на мнения на игрището, по време на официални церемонии или на почетната стълбичка.

Спортистите, които нарушат Правило 50, ще бъдат санкционирани, гласи изявлението на МОК, като наказанията ще бъдат решавани според случая.

Все пак върховният спортен орган отчита борбата срещу неравенството и всички форми на дискриминация: предлага модификации на текста на олимпийската клетва и изписване върху екипите на атлетите, думите „мир“, „уважение“, „солидарност“, „приобщаване“ и „равенство“.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button