Китай утроява трансплантациите в Синдзян, източникът на органите под въпрос
Планираният разширен капацитет буди опасения за скрита верига за доставка на органи от уйгури, след като Фалун Гонг вече са обявени за първата жертва на геноцида, наречен насилствено отнемане на органи.

Здравната комисия на Синдзян-уйгурския автономен регион в Китай възнамерява да разшири драстично инфраструктурата за трансплантации. План за периода 2024-2030 г. предвижда създаване на шест нови медицински заведения за присаждане на човешки органи.
Решението за изграждане на новите съоръжения е взето през декември 2024 г., но получи известност едва през юли 2025 г., след като за него съобщи Международната коалиция за прекратяване злоупотребите с органи в Китай (ETAC), правозащитна организация, базирана в Австралия.
Планираното разширение ще утрои трансплантационните центрове в региона, с което общият им брой ще стане девет. Новите болници ще бъдат разположени в Урумчи северен, южен и източен Синдзян. Те ще предлагат трансплантации на сърце, бял дроб, черен дроб, бъбреци и панкреас/тънки черва. До края на десетилетието се очаква седем центъра да извършват трансплантации на сърце, пет – на бял дроб, четири – на черен дроб и пет – на бъбреци и панкреас/тънки черва.
Експерти определят плана като странен и непрозрачен, тъй като такъв трансплантационен капацитет не съответства на ниските нива на доброволно даряване на органи в региона. Това поражда опасения за скрита верига за доставка на органи, която да подхранва увеличения обем трансплантации. И по-точно: за насилствено отнемане на органи – престъпление, за което китайската комунистическа партия (ККП) е уличавана от десетилетия.
Лекари, правозащитни адвокати, активисти, политици, свидетели и оцелели предоставят от години достоверни данни за продължаващи в Китай незаконни арести, събиране биометрични данни и насилствено отнемане на органи от затворници на съвестта и членове на малцинствени общности.
От 2006 г. насам последователи на медитативната духовна дисциплина Фалун Гонг (Фалун Дафа) са основна жертва на насилственото отнемане на органи в Китай, сочат проведените разследвания. Уйгурите са вероятно следващата жертва на този нов вид геноцид.
Репресии срещу уйгурите в Синдзян
Уйгурите са мюсюлманско малцинство, населяващо северозападната китайска провинция Синдзян. Политиката на ККП още от времето на Мао Дзедун е, че те са чужди и подривни елементи в китайската нация, и трябва да бъдат асимилирани или елиминирани.
Тази политика продължава и дори се засилва под партийното ръководство на Си Дзинпин. Уйгурите, понастоящем около 10 милиона, са подложени на репресии, включително масово лишаване от свобода и принудителен контрол на раждаемостта. Между половин и един милион уйгури за държани в затвори в северозападния регион. Заради това се смята, че новите центрове за трансплантация са предназначени именно за техните органи.
Синдзян е слабо населен и има по-малко дарявания на органи в сравнение с останалите китайски провинции — там има само 0.69 донори на милион души в сравнение със средно 4.6 донори в останалата част на Китай. Затова девет центъра за трансплантация на органи при население от само 26 милиона души е подозрително. За сравнение, провинция Гуейджоу има само три центъра за трансплантации при население 39 милиона души.
Още преди да бъдат обявени новите трансплантационни съоръжения, Синдзян вече беше известен като център за присаждане на органи. На пода на летището в столицата Урумчи има зелени стрелки, известни като „зелени коридори“. Те служат за ускоряване транзита на хора транспортиращи органи.
Проф. Уенди Роджърс, председател на консултативния съвет на ETAC, заяви пред британския Telegraph, че в много от случаите органите са отнемани насилствено, включително от здрави и живи затворници, а самите те са убивани в процеса на изземането.
Новите съоръжения вероятно ще позволят „даряването“ и имплантирането на органи да се случва на едно и също място, смята проф. Рожърс. По думите ѝ, по-рентабилно е получателите на органите да бъдат докарвани за операция в Синдзян вместо органите да бъдат транспортирани при нуждаещите се. Така се съкращава времето между изваждането на органа от убития човек и присаждането му в тялото на пациента.
„Най-ценни са сърцето и черният дроб, защото без тях не можеш да живееш. Затова те са и най-скъпи“, обясни активистката.
Пациентите обикновено са заможни хора, които плащат огромни суми за органи, за които биха чакали с години извън Китай. Някои са богати китайски граждани, други чужденци. Според проф. Роджърс вероятно има търсене от Близкия изток, тъй като в арабските медии се появяват реклами за трансплантация на органи в Китай с уреден транспорт.
Уйгурски трибунал в Лондон
Нeзависим народен трибунал бе учреден на 4 юни 2021 г. в Лондон с цел да установи дали са налице нарушения в правата на уйгурите от страна на ККП.
Трибуналът за уйгурите, съставен от адвокати, учени и предприемачи, няма подкрепата на правителството на Обединеното кралство и правомощия да налага наказания на Китай. Организаторите обаче се надяват, че публичното оповестяване на информация ще провокира международни действия срещу репресиите спрямо етническата група.
Пред трибунала са свидетелствали над 30 очевидци. Те разказват, че затворниците в лагерите за уйгури са системно унижавани, измъчвани и малтретирани. Китайските власти ги принуждавали да полагат принудителен труд, подлагали ги на стерилизиране (включително насилствени аборти в напреднала бременност) и изтезания. Също разделяли децата от родителите.
Представители на посолството на КНР в Лондон нито потвърдили получаването на поканата за за участие в изслушванията, нито отговорили на изпратените писма, разкрива сър Джефри Найс, председател на трибунала и водещ делото срещу бившия сръбски президент Слободан Милошевич.
През декември 2021 г. уйгурският трибунал отсъди, че китайският комунистически режим е извършил престъпления срещу човечеството и геноцид срещу уйгурите в Синдзян.
ККП и мултимилиардната индустрия за насилствено отнемане на органи
От две десетилетия насам се трупат твърдения и косвен доказателства, че ККП насилствено иззема органи от живи и неудобни за властта граждани (т. нар. „затворници на съвестта“), в процеса на което те загиват.
Целта – освен физическото им елиминиране – е извличане на огромни печалби от продажба на органите за присаждане на заможни пациенти. Бизнес оценяван на 1 млрд. щ.д. (1.67 млрд. лв.) годишно.
Сведенията за този нов вид геноцид за пръв път потвърдиха през 2006 г. двама канадски експерти: правозащитният адвокат Дейвид Матас и бившият държавен секретар на Канада, Дейвид Килгор, в доклада „Кървава реколта“.
През 2016 г. към двамата канадци се присъедини и американският разследващ журналист Итън Гутмн. Тримата заедно публикуваха обновения доклад „Кървава реколта/Клането“ (2016 г.), който разкрива, че в Китай годишно се провеждат между 60 000 и 100 000 трансплантационни операции. Жертви на насилственото отнемане на органи са предимно последователи на Фалун Гонг, известни със своето отлично здравословно състояние (резултат от практикуването на духовния метод), което ги прави предпочитан източник на органи.
Разследването на Матас и Килгор – наред с разкази на свидетели и жертви, данни за кръвни проби от затворници, изложби с пластинирани тела и множество други улики – предизвика вълна от реакции по цял свят, включително учредяване в Лондон на международен трибунал за насилственото отнемане на органи от затворници на съвестта в Китай.
Трибуналът беше създаден през 2019 г. и също е председателстван от сър Джефри Найс.
След едногодишно разследване трибуналът заключи, че „насилственото отнемане на органи се извършва от години в цял Китай в значителен мащаб и последователите на Фалун Гонг са един – и вероятно основен – източник на доставка на органи“.
Уйгурският хирург Енвер Тоти, един от свидетелите в този трибунал, разкрива, че през 2016 г. ККП е започнала да прави безплатни медицински прегледи на всички уйгури, без обяснение за причините. Според лекаря, целта е създаване на национална база данни с цел търговия с органи. ККП също провеждала масови ДНК тестове в региона, под надслов „подобряване живота на уйгурите“. По данни на китайски медии, са били събрани над 1.7 милиона проби.
В тази връзка Трибуналът за насилствено отнемане на органи в Китай заключи също, че „съгласуваното преследване и медицинско тестване на уйгурите е по-скорошно и е възможно с течение на времето да се появят доказателства за насилствено отнемане на органи от тази група. Трибуналът не разполага с доказателства за демонтиране на значима инфраструктура, свързана с трансплантационната индустрия в Китай. При липса на задоволително обяснение относно източника на леснодостъпни органи, трибуналът заключава, че насилственото отнемане на органи продължава и до днес.“
Зов за подкрепа от международната общност
Адв. Дейвид Матас казва пред Telegraph, че „понятието за информирано, доброволно съгласие е безсмислена в затворническата среда на Синдзян“. Експертът е убеден, че предвид системните репресии, всяко твърдение, че донорството на органи в Китай е доброволно, „трябва да се третира с най-голям скептицизъм“.
През май 2025 г. Камарата на представителите на Конгреса на САЩ гласува два закона за борба с насилственото отнемане на органи в Китай.
Първият е Закон за защита на Фалун Гонг (HR 1540), който има за цел да наложи санкции на всички, замесени в насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг.
Вторият е Закон за спиране на насилственото отнемане на органи (HR 1503) от Фалун Гонг и уйгури. Според конгресмен Крис Смит, автор на законопроекта, това е „убийство, маскирано като медицица“. Републиканецът настоя законопроектът да бъде утвърден и в Сената, за да бъдат санкционирани всички, съзнателно или несъзнателно участвали в това зверство.
Международен форум призова през юни 2025 г. лидерите на страните-членки на Г7 да спрат убийствата за органи в Китай. По този повод е учредена и подписка, която всеки може да подкрепи. До момента в нея са събрани над 200 000 подписа, включително от България.
През август 2024 г. във Вашингтон пред ETAC говори Чън Пей Мин – първият известен оцелял от насилственото отнемане на органи в Китай.
Правни и медицински експерти призовават правителства и НПО да окажат натиск върху Пекин и да изискат незабавна прозрачност относно плановете за разширяване на трансплантациите на органи в Синдзян.