Начо Хименес от „Мас ке пелотас“: с любов към ФК „Барселона“ и феновете по света

В агитката на Барса се пази скъп спомен за Христо Стоичков, той олицетворява духа на отбора, казва младият журналист

Какво отличава „Мас ке пелотас“ (Mas Que Pelotas) от останалите испански спортни медии? Как успява да получи последни новини директно от ФК „Барселона“? Какво е отношението ѝ към Христо Стоичков? И защо е толкова популярна сред феновете на клуба?

Екслузивно интервю с Начо Хименес, журналист в „Мас ке пелотас“, испанска онлайн медия с близо 220 000 последователи в YouTube и над 100 000 в Telegram. Популярна със светкавични репортажи на всички събития и новини, свързани с ФК „Барселона“. Известна със своята близост и лоялност към клуба и феновете му в Испания и по света.

* * *

Въпрос: Как възникна медията „Мас ке пелотас“? Откъде идва името?

Начо Хименес: „Мас Ке Пелотас“ („Повече от топки“ – испански) е създадена от Адриан Санчес; той е нейният изпълнителен директор. Отначало медията му беше хоби, т.е. той имаше друга работа. Започна медията като канал в YouTube, където говореше за ФК „Барселона“. С течение на времето видя, че каналът му носи печалба: получаваше все повече подкрепа и последователи. Това го накара да скочи в дълбокото и да създаде истинска медия. Сега сме акредитирани за събитията на Барса – нещо, което преди беше немислимо. Т.е., нещата не се случиха изведнъж, а беше процес.

Трудно е да се каже откъде дойде името „Мас ке пелотас“. Беше нещо като закачка в търсене на оригинално име свързано със спорта, нещо различно. Няма особена история, просто е продукт на въображението на Адри (Адриан Санчес). Името привлече внимание, когато започнахме да ходим на пресконференциите на клуба. На мен лично ми харесва.

Въпрос: Как получавате информация за Барса от първа ръка?

Начо Хименес: За да успееш, трябва да работиш неуморно всеки ден, да знаеш как да контактуваш с хора близки до средите на футболистите и представляващите ги агенти. Адри управлява контактите с ръководството на Барса. Благодарение на всичко това получаваме ежедневна информация от източника. И още: ние отразяваме новините около ФК „Барселона“ ежедневно – в канала ни в YouTube и чрез физическо присъствие на всичките им събития. Така също създаваме връзка с клуба и те ни дават последна информация. Например медия от Валядолид няма да получи всички новости, но ако си местен и ги следиш редовно, ще имаш този достъп. В Телеграм има канал на Барса специално за медии. Там пускат всичко, включително извънредни новини. Не може да участва всеки. Но ние сме там.

Въпрос: Как подбирате въпросите, когато сте на пресконференция в Сиутат Еспортива (Спортния град)?

Начо Хименес: Обикновено аз ходя на пресконференциите и имам карт бланш от Адри да питам каквото пожелая. Изключение правят единствено събития с участието на президента на Барса Жоан Лапорта, където се разискват теми свързани с ръководството на тима. Там експертът по въпросите е Адри.

Подготвям поне пет въпроса. Като онлайн медия имаме „лошия късмет“ да сме след големите телевизии и вестници. Затова трябва да подготвя много въпроси и да съм експедитивен, когато ми дойде редът. Например няма да попитам за миналата тренировка или дали се е контузил играч, защото тези въпроси вече ще са били зададени преди мен. Така винаги отивам „малко по-нататък“. За да „изпъкнем“ като медия и привлечем вниманието, се съсредоточаваме върху самия футбол и не задаваме компрометиращи и спорни въпроси. Това се харесва на треньора и клуба. Концентрираме се върху състоянието на футболистите, върху тактически аспекти, от които се интересува и аудиторията на медията.

Снимка: Mas Que Pelotas

Въпрос: Какво ви отличава от другите спортни медии?

Начо Хименес: Това, че сме онлайн медия, ни дава възможност за повече близост с публиката. Когато работиш в конвенционална медия, например ако пишеш във вестник, ще те четат, но липсва разговор. А ние имаме интензивна комуникация с нашите последователи. Това е видно в предаванията ни на живо в YouTube, където постоянно коментираме това, което пишат потребителите в чата и отговаряме на техните запитвания. Подобно е в каналите ни в Инстаграм, където имаме общност от 100 000 последователи. Имаме и втора Телеграм група с 6000 души, тя е предимно за дискусии.

Това, което ни отличава от другите медии е, че не сме длъжни на никого, нямаме зад себе си компания-майка, която да ни казва „Хей, за това не може да говориш“. Имаме свобода на словото и това ни позволява да сме по-автентични и да споделяме мнение, без да ни е страх от реакциите или че ще прекрачим някакви граници.

Въпрос: ФК „Барселона“ е силно свързана с България: Христо Стоичков спечели „Златната топка“ с Барса. Какъв е споменът Ви за българина в Барселона?

Начо Хименес: Не съм бил свидетел на неговата игра, понеже съм 24-годишен. Но е истина, че в агитката на Барса се пази скъп спомен за Христо Стоичков: не само защото е забележителен играч и една от големите легенди на този спорт и в частност на Барса. Но и заради факта, че макар да е българин, Стоичков представлява т. нар. „барселонизъм“ (всичко свързано с ФК „Барселона“), като истински каталунец.

Гледал съм много интервюта с него и той винаги защитава клуба със зъби и нокти. Това е изключително красиво – че Стоичков олицетворява идентичността на Барса. Макар да не се е формирал в „Ла Масия“ (футболната школа на Барселона) като другите играчи на отбора, Стоичков излъчва същата енергия.

Христо Стоичков е пример за интеграция – не само към клуба, но и към града. Изпитваме огромна любов към него и макар да са изминали около 30 години, откакто е играл в Барса, той продължава да защитава клуба. Велиието му идва оттам, че носи духа на Барса независимо къде се намира по света.

Снимка: Mas Que Pelotas

Въпрос: Как сте винаги първи с всички новини за Барса? Дори предварително съобщавате за новите попълнения, включително на Жоао Кансело през 2023 г.?

Начо Хименес: Тайната е да не почиваш. Ние живеем 24 часа в денонощието в очакване какво ще се случи.

Барса е много различен отбор по отношение на новини. Всеки ден има нещо ново, това е необичайно. При другите отбори няма такъв информационен поток. Дори при Реал Мадрид нямаше да има толкова новости, ако не участваха в Световното клубно първенство и не привличаха нови попълнения поради случилото се с Карло Анчелоти.

Но е факт, че за да получаваме тези новини предварително, се движим в определени среди и контактуваме с определени личности, и не се отделяме от телефона. Аз съм с два телефона, Адри също. Налични сме 24/7: всичко, което излезе като новина, трябва да се публикува; всяко събитие също трябва да се отрази.

Нямаш време за лична почивка. Но това е рецептата за успех. Това ще ти го каже всеки журналист, който следи Барса. Когато най-малко очакваш, се появява „бомба“ и трябва да реагираш бързо.

Въпрос: Имате подкаст всеки понеделник и четвъртък. Как подготвяте сценария така, че едновременно да давате нова информация и правите шоу?

Начо Хименес: Често подготовка няма. Живеем на момента, на секундата. Много зависи какво ще се случи. Защото може би в 21:00 часа мислиш: „Ще говорим по тази тема“. Но в 20:45 часа изскача „бомба“ от Барса и ти проваля плановете. Така че действаме според случая.

Обичайно Адри подготвя сценарий с основните теми, които ще обсъждаме. Аз присъствам в програмата и коментирам неговите думи. Също взаимодействаме с публиката през чата. Правим и малко шоу. Хората искат развлечение и ние им го даваме, без да преминаваме границите на спортната журналистика. Ето например темата за играча на Атлетик Билбао, Нико Уилямс. Създадох забавна интрига, че съм най-големият му защитник. Така след като на 4 юли Уилямс реши да остане в Атлетик Билбао и да не отиде в Барселона, хората очакваха какво ще кажа. Т.е. важно е да създадеш свой образ и персонаж. Това се харесва.

Въпрос: Разкажете любопитна история с играчите, които сте срещали на мачове на Барса?

Начо Хименес: Прекият контакт с футболисти е труден. За да ни дадат първото интервю с играч на Барса – Ерик Гарсия – чакахме дълго. Накрая се случи, защото аз също имам контакт с него. Принципно за онлайн медиите е по-трудно, отколкото за конвенционалните. Вероятно последните имат споразумения с клуба.

Все пак ще разкажа два спомена. По време на коледен обяд при мен дойде пиарът на Шави Ернандес, треньорът на Барса в периода 2021-2024 г. и легенда на клуба. И ми каза: „Благодаря ти, че задаваш футболни въпроси“. После президентът Лапорта се обърна към мен с думите: „Ти си от тези, които питат за футбол, нали?“.

Обикновено медиите питат Шави истински безумства, само за да „изкарат“ заглавие. Силно се зарадвах на думите на пиара. Явно от клуба виждат, че си върша работата добре и не накърнявам репутацията им. Защото освен журналист, аз съм и „куле“ (така наричат феновете). Не ходя на пресконференции да нараня някого или „изцапам“ имиджа на треньора. Разбира се, ако в клуба се случи нещо лошо, ще го отразим. Аз съм първи в критикуването, но винаги конструктивно.

Въпрос: Какво послание ще отправите към българските фенове на Барса?

Начо Хименес: Ще ги призова да продължат да подкрепят Барса, сякаш са „куле“ от Каталуня. Защото напоследък в социалните мрежи чета много глупости. Пишат, че за да си от Барса, трябва да си роден в Каталуня. Не е така. Всички са еднакви „куле“ като нас, затова нека всички продължат да носят фланелката на Барса и знаменитото чувство, независимо къде са. Да си физически далеч от Барса не те прави по-малко „куле“. Нека подкрепят клуба и когато имат възможност, посетят нашия разкошен град. Тук ще открият най-добрия клуб и най-добрия стадион в света. Горд съм, че по света има много хора, които подкрепят Барса така, сякаш са родени тук.

Въпрос: Какво ви дава журналистиката?

Начо Хименес: Винаги съм харесвал футбола и Барса. Журналистиката ври и кипи, но няма да е същото, ако е без Барса. Не се виждам да работя друго освен спортна журналистика, и то да отразявам Барса, защото това е клубът на живота ми. Работата е и мое хоби. Това ме кара да ставам всяка сутрин.

Красотата на спортната журналистика идва от идентифицирането с любимия отбор. И с възможността да се приближа до своите идоли. Да гледам всеки ден как тренира Ламин Ямал, да ходя на пресконференция с Педри, да мога да им задавам въпроси… Преди за мен това беше мечта, а сега е реалност.

Снимка: Mas Que Pelotas

Мануел Консехо

е представител на две култури – испанска и българска. Студент в специалността "Журналистика" на ВТУ. Любител на спорта, с акцент върху футбола.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани статии

Back to top button