„Новетика“ с лекция пред ВТУ: (Не)възможната свобода на словото в динамичната медийна реалност

В двучасовия уъркшоп се включиха близо 50 студенти и преподаватели от Филологическия факултет във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий"

Близо 50 студенти и преподаватели от Катедра „Журналистика и връзки с обществеността“ и други специалности на Филологическия факултет във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ се включиха на 22 октомври 2024 г. в двучасов уъркшоп на тема „(Не)възможната свобода на словото в динамичната медийна реалност“ с гост-лектор Кремена Крумова, главен редактор на сайта „Новетика“.

Срещата бе организирана като част от програмата на Факултетската комисия за кариерно развитие и бе уважена от доц. д-р Владимир Донев, заместник-декан на Филологическия факултет, доц. д-р Десислава Андреева, ръководител на катедра „Журналистика и връзки с обществеността“ и Евелина Тодоранова от Университетския кариерен център.

Домакин на първото за новата академична година 2024/2025 събитие на катедрата бе доц. Христина Христова, преподавател по пиар, маркетинг и корпоративни комуникации. Тя представи гост-говорителката пред препълнената аудитория 413 в Ректората на висшето учебно заведение в старопрестолния град, и даде думата на своя ръководител.

„Темата е повече от важна“, заяви доц. д-р Андреева. „Надявам се след презентацията да се оформи чудесна дискусия. Най-много се радвам за едно: че след дълга и тежка акредитационна процедура най-накрая се връщаме към нормалните практики свързани с по-интензивното общуване на нашите студенти с практици. Желая успех!“

Завръщане на традиционния морал

Последва увлекателна, близо едночасова презентация, която проследи историята на създаването на сайта „Новетика“, както и ръководните принципи, автори, рубрики, съдържание и теми.

Главната редакторка разказа, че целта на проекта е да върне традиционния морал в българското общество, тъй като именно неговата липса е причина за разделенията, политическите кризи и хилядите погубени животи по пътищата.

Крумова сподели, че основателите на медията практикуват древния духовен метод Фалун Дафа (Фалун Гонг), който чрез универсалните принципи Истинност, Доброта, Търпение и петте медитативни упражнения е помогнал на над 100 милиона души в над 100 страни по света, включително България, да постигнат високи етични стандарти, мъдрост и добро здраве. А когато човек е добър и здрав, той облагодетелства цялото общество.

Настъпващ тоталитаризъм и напътствия

Изложението продължи със свежи примери за цензура, ограничаване словото в медиите и социалните мрежи, и за подмяната смисъла на понятия като демокрация и ляво-дясно.

С помощта на слабоизвестни факти – от президентските избори в САЩ, забраната на Х в Бразилия, натиска на Европа върху Илон Мъск и основателя на Телеграм Павел Дуров, закона за цифровите услуги на ЕС, изборите в Австрия и заплахата от комунистически Китай в лицето на ТикТок, Тему и стремежа към световна хегемония – Крумова очерта тревожна картина на настъпващ тоталитаризъм, от който България се отскубна преди 35 години и който сега се връща и заплашва целия свободен свят.

Главната редакторка призова студентите да бъдат нащрек и изрази надежда в тяхната решимост да обърнат посоката отново към свобода, защитавайки истината и борейки се срещу ограниченията на речта.

След това предостави практически напътствия към бъдещите медийни практици относно принципите, по които трябва да се води един журналист – професионални и етични. Също им сподели от своя опит, как да се ориентират в потока от информация, как да преценяват кое е вярно и кое не, как да изразяват мнение по чувствителни теми и как да останат верни на истината.

Крумова обяви възможност за стаж в „Новетика“ и прикани студентите да станат автори в медията. Информация за стажа е бъде публикуван на сайта на ВТУ в частта за кариерно развитие.

Ценността на медиите

След края на изложението доц. д-р Донев взе думата за обобщение.

„Всички ние сме потопени в медийната мъгла, затова тази лекция е важна не само за колегите, които изучават журналистика, но и за всеки свободен и мислещ човек, който се опитва да прецени какво става покрай него“.

И се обърна с пожелания към участниците в събитието, с ценни мисли за ролята и ценността на медиите:

„Пожелавам на колегите да поемат от опита на водещата лекцията госпожа Крумова, защото дадените съвети са вечни за професионализма на журналиста, както и за позицията на всеки мислещ човек. А ролята на медията е именно да го ориентира. Затова в медията трябва да може да има вяра. Ако не, тя ще се изравни с всички други в хоризонталната йерархия на интернет пространството. Така ценностната йерархия и тежестта на една медия идва именно от символния капитал на това, което медията е натрупала като позиция във времето. Ето това ви пожелавам: да удържите и да работите за име и за чест.“

Оживена дискусия – без мобилни телефони

Последната част на събитието премина в оживена дискусия на тема: за и против централизираното модериране на съдържание в социалните мрежи.

Студенти и преподаватели споделиха своето мнение: някои се обявиха за селективна цензура – на насилие, наркотици и лични нападки с обидни думи; други – за пълна свобода – защото дори насилието не бива да се потиска, а да бъде обсъдено и премахнато чрез открит диалог; трети казаха, че трябва да се заложи на графичните образи с цел по-силно въздействие върху аудиторията – като например при войната на Израел в ивицата Газа или гладът в Африка. Четвърти пък добавиха, че с кадрите с насилие трябва да се внимава, за да не травмира особено младото поколение, и че трябва да се намери баланс.

В хода на разговора студенти повдигнаха въпроса за скромността при изразяването на мнение и попитаха кой решава що е висок морал. Също дадоха примери с плановете за узаконяване порнографията във Франция, за наличието на молове публични домове в Германия, за лицемерието на предупрежденията за здравните рискове върху кутиите с цигари; и за медийното мълчание относно престъпленията в курортите Слънчев бряг и Св. Влас. В дискусията бяха споменати още теми като употребата на фентанил в САЩ, прозорецът на Овертон, узаконяването на канибализма, педофилията, кръвосмешението и други.

Освен многото въпроси и коментари, свидетелство за огромния интерес към разискваните теми в работилницата бяха жадно вперените в гост-лектора погледи на участниците – вместо в мобилните телефони.

Положителна нотка

Събитието завърши с положителна нотка: пред публиката се изправи студентът по музикална педагогика във ВТУ, Мартин Кръстев: млад поп изпълнител, диригент и дългогодишен организатор на детския фестивал „Пясъчни творения“, чийто горд медиен партньор е сайтът „Новетика“.

Кръстев благодари на „Новетика“ за обширното и задълбочено отразяване на инициативата събираща всяко лято стотици деца на плажа пред „Двореца“ в Балчик, и пожела на медията още много успехи в благородното ѝ дело за доброто бъдеще на България.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

1 коментар

  1. Поздравления за инициаторите на тази инициатива и за госпожа Кремена Крумова -главен редактор на Новетика.Мисля ,че такива събития помагат на бъдещите журналисти да формират висок морал и желание да отстояват истината и свободата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button