От кучето с любов

Освен традиционните си функции, кучетата изпълняват задачи в редица значими професии като транспорт, охрана, терапия, спасителни и хуманитарни дейности

„Ако кучето Ви погледне в очите и не дойде при Вас, замислете се дали съвестта Ви е чиста.“
Удроу Уилсън, 28-ият президент на САЩ (1913-1921 г.)

Планетата ни е така устроена, че всяка жива твар има своето място и принос към нея. Като най-висша форма на интелект – ние, хората – се възползваме от всички дадености на земята. Едно от тях е кучето.

Кучето е първият и най-верен приятел на човека. Най-ранното взаимодействие между хора и кучета е от 6-и в. пр. Хр. Това сочат открити през 2017 г. скални рисунки в пустиня в Саудитска Арабия. Те изобразяват ловци и пастири, придружени от верните четириноги.

От древни времена до днес кучетата продължават да изпълняват традиционните си функции, но вече ги и развиват: те присъстват в редица значими професии като транспорт, охрана, терапия, спасителни и хуманитарни дейности.

Студът не е пречка

Преди век кучета предотвратяват епидемия от дифтерия в Аляска. През 1925 г. в малко градче с около 1400 жители лекар обявява пандемия от дифтерия. Животоспасяващият серум се намира в град Анкъридж, намиращ се над 1000 км от мястото на пандемията. Заради ниските температури и заледявания преносът на лекарството е немислим.

Но губернаторът Скот Боун организира щафета с кучешки впрягове – най-разпространеният транспорт по заснежените пътища на страната. Животните пътуват в ужасни условия: минават през заледените води на Берингово море; борят се със свирепи снежни виелици, на моменти толкова непрогледни, че водачите разчитат единствено на кучешкия нюх, за да продължат напред. Над 150 кучета участват в тази спасителна акция на ръба на собственото си оцеляване при -50-градусови температури, и накрая успяват да доставят лекарството.

В огъня

Кучета не липсват и в пожарната, където имат немалко грижи. Тъй като пожарникарите реагират на разнообразни сигнали, е необходимо и кучетата да изпълняват различни роли.

Пойнтери и лабрадори са най-често обучавани да надушват запалителни течности и така помагат да се установи дали пожарът е запален умишлено. Бордър колита и немските овчарки пък са идеалните следотърсачи в бедстващи райони.

Освен специално обучените пожарникарски кучета, в саможертвени спасителни акции на своите стопани се впускат и домашни любимци, без да са тренирани за това или да носят гените на подходяща порода.

Такъв е случаят на кучето Мина. Тя е безпородно, безстопанствено, малтретирано и захвърлено в бургаски приют куче, което получава шанс за по-добър живот, след като е осиновено в Германия. Три години по-късно нейната 75-годишна стопанка е напът да се задуши и изгори в съня си, тъй като в къщата ѝ избухва пожар. Благодарение на вярната и гласовита Мина, която не спира да вие и лае, жената се събужда и спасява живота си. Мина не успява да оцелее в разразилия се пожар, но доказва за пореден път какви големи сърца бият в кучешките гърди.

Закон и ред

Първите официални полицейски кучета се появяват през 1888 г., когато полицията в американската столица Вашингтон тества две хрътки в опит да хванат Джак Изкормвача. Те са предназначени да патрулират, обучени са да защитават служители на реда и помагат за опазване на обществения ред. Също ги ползват за проследяване, претърсване и задържане на заподозрени.

През 2024 г. кучетата Чарли и Рекс залавят наркодилър, който пласира дрога в двора на психиатричната клиника в Раднево. В заведението има много пациенти, лекуващи се от наркотична зависимост. Четириногите полицаи обаче успяват да ги опазят от вредните субстанции – в буквалния и в преносния смисъл – тъй като освен охрана, те са и терапевти на зависимите. И не само техни, а и на претоварения с работа персонал.

Хуманитарна дейност

Всички знаем, че кучетата са най-добрите асистенти за незрящите хора. Те пазят своя човек от паркирани коли, стълбове и всякакви препятствия; водят ги безопасно до всяка отправна точка. Кучето намира по команда стълби, вход и изход, пейка в парка, място в автобуса. Може да подадат в ръцете изпуснат предмет и още много неща.

Кучетата-асистенти също подпомагат хора с двигателни проблеми и в инвалидни колички. Улесняват живота им, като носят предмети, отварят и придържат врати, включват и изключват осветлението, свалят ципове, чорапи и ръкавици, и въобще улесняват ежедневието на стопаните си.

Диабетът вече не е така страшен с кучета-асистенти. Те разпознават старта на хипо- или хипергликемичната криза по излъчваната от пациента миризма, и са обучени да дават сигнал на болния и близките му 10 минути преди появата на симптомите. Това дава достатъчно време за реакция и предотвратяване на хипогликемична кома.

Психолозите препоръчват

„Домашните любимци са добри, неосъждащи слушатели, защото не прекъсват и не отговарят“, казва специалистът по взаимоотношения между хора и животни, проф. Даниел Милс от Университета „Линкълн“, Великобритания.

„Кучетата използват емоционално манипулативни стратегии. Тяхното желание да играят е несъвместимо с това да бъдеш унил и ядосан“, казва още ученият.

Галенето и гушкането на куче намалява нивата на хормона на стреса кортизол и повишава нивата на хормона на доброто настроение окситоцин. Това от своя страна снижава риска от инфаркт.

По тази причина мексиканската психоложка Алисия де ла Роса, която работи с жертви на изтезания и крайно насилие, е избрала за свой партньор четиригодишния лабрадор ретривър Они. Той е обучен да помага в терапията на деца, юноши, възрастни и хора с увреждания. Освен че ги успокоява, Они спомага за по-бързо изграждане на доверие между пациентите и Алисия.

„Кучетата знаят как да намерят хората, които имат нужда от тях и как да запълнят празнината, която дори не сме подозирали, че имаме“, казва изпълнителят Том Джоунс.

Ако досега не сте обичали куче, значи не познавате добре тези четириноги другари. Но ако обичате хората, пазете и защитавайте кучетата. Няма лошо куче. Има стресирано, наплашено, погрешно възпитано, но не и по природа лошо куче. Кучетата са избрали да бъдат човешки приятели още от далечни, незапомнени времена. Само трябва да им позволим да бъдат такива.

Русана Стоянова

е родом от Бургас; студентка в специалността "Начална училищна и специална педагогика" на ВТУ; ментор на дете със специални потребности; член на НПО "Гласът на животните" – Бургас и любителка поетеса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани статии

Back to top button