Доц. Григор Сарийски: Китай близо до цифров юан, Европа следва, вървим към ленинистко общество (видео)

Всяко развито общество постепенно развива нечуваемост, авторитарност, започва да "изгнива" и упада, а с това си отиват демокрацията и индивидуалната свобода

Докъде е ЕЦБ с въвеждането на цифровото евро? Как Китай вече контролира живота на своите граждани със способите на цифровия юан? И кога една цивилизация губи демокрацията и личната свобода?

Лекция на доц. Григор Сарийски на тема „Цифровите валути, програмируемото потребление и федерализацията на Европа: Хуманна глобализация или глобална дехуманизация“, по време на семинара „Програмируемите пари и (не)Свободата“, организиран от Кауза „Събуди се!“ и „Път към Човека“, който се проведе на 27 април 2024 г. в зала „Клуб Журналист“ на Съюза на българските журналисти (СБЖ) в София.

* * *

Ще започна с няколко коментара по речта на преждеговорищия лектор, Мартин Петрушев от „Рационална съпротива“.

Големият проблем на системите, с които работим е, че те се опитват да ни наложат един калъп за бъдещето, в това число и цифровите пари. Само разгледайте т. нар. мейнстрийм медии и ще видите, че според тях не можете да избегнете цифровото бъдеще – което означава цифрова самоличност, цифрови пари, дигитализация, инклузия, т.н. Това е един дневен ред, който ни се налага по метода на пирамидата: най-напред чуваме тези неща от Давос – като идеи за едно абстрактно и по-добро бъдеще. След това мейнстрийм медиите подемат този продукт. Най-накрая идват институциите с чисто административни функции, които се опитват да претворят тези идеи в регулации, а след това – в действия на всеки един от нас.

Разбира се, благодарение на това, че ние все още имаме някаква свободна воля, това бъдеще не ни е гарантирано. Виждаме колко сценарии за бъдещето са оказват абсолютно непознали – в това число и сценариите за парите. Ако отворите прогнозите например на Европейската централна банка (ЕЦБ), Федералния резерв,  и т.н., и се опитате да проследите какво прогнозират те за темповете на инфлация, или за икономическия растеж и какво се получава след това, ще видите колко големи разминавания има, включително по количествени показатели. А какво остава за такива абстрактни неща като какво да бъде нашето бъдеще и дали ще имаме свобода или не.

Друг проблем е, че ако някой може да си аутсорсне храносмилането, той ще го направи. Такава методика вече има. Използват я паяците. Когато паякът хване насекомото в мрежата, той го опакова в нещо като пашкул, инжектира му смес, която от една страна го обездвижва, от друга го храносмила подобно на стомашен сок. И когато паякът след време се върне, той получава готова смляна храна. Проблемът е, че този подход не го ползват само паяците. А всеки един от нас, включително нашите деца. Опитайте да им зададете въпрос и вижте каква ще е първата им реакция. Ще отворят Уикипедия или Гугъл за готов резултат. Това съм го преживял със своите студенти в УНСС. Когато им задавах въпроси, на които имаше повече от един верен отговор, студентите ограждаха като вярно излизащото на първо място в Гугъл.

Сещам се за фраза на психолога Серж Московичи от „Ерата на тълпите“: ако някога ме попитат кое е най-голямото постижение на цивилизацията, без колебание ще отговоря, че това е индивидът. За жалост, именно този индивид лека-полека отива в миналото. Какво индивидуално може да има в хора, които ползват еднакви търсачки, осведомяват се от едни и същи медии и имат една и съща матрица на схващания и разсъждения? От тях не можете да очаквате абсолютно никаква индивидуалност.

А най-големият проблем е, че цифровата самоличност, програмируемите валути и манипулируемото потребление, насилствено ще вкарат хората в русло, от което не могат да излязат. Т.е., те ще ги лишат постепенно от тяхната свободна воля. И ще получим нещо като атомизирана тълпа , което в големите градове е вече факт. Хората там формират нагласите си според съдържанието на големите медии и общуват през социалните мрежи… Чисто човешкият контакт постепенно се губи, а свободната воля се превръща в реликва от миналото.

Цифровото евро

От октомври 2023 г. сме в етапа на подготовка за въвеждане на цифровото евро, която обхваща двегодишен период.

Ако погледнете посланията, ще видите благи съобщения, че парите в брой, банковите карти и сметки ще бъдат запазени. Също че се работи върху офлайн форми на разплащане с цифровите валути и то така, че вашата лична информация да бъде съхранена. Т.е. че няма да има тотален контрол и мониторинг. Тези неща звучат много добре.

Успоредно с това, всеки коментар по темата за въвеждането на цифровата европейска валута се парира с фразата: когато предварителният етап приключи (което ще стане през октомври, 2025 г.), ще бъде взето решение дали цифровото евро ще се въведе или не. Т.е. ние в момента си играем с идеята, че „няма проблем, ако решите да се откажете“. Как си го представяте, това е подобно на строежа на сграда – ако сте положили първата плоча, направили сте архитетурен план и сте получили одобрение от Общината тепърва да решавате дали да я строим или не. Та горе-долу така стоят нещата и при цифровото евро. И всички залъгалки, че ще се премине към някаква експертна дискусия, полемика – просто ги забравете.

След приключване на етапа на проучване през октомври 2023 г. ЕЦБ издаде доклад. Това, което трябва да знаете е, че беше използвана една платформа на бек-енд – механизмът за сетълмент N€XT, както и пет различни варианта, на фронт-енд, които ще имате например на телефона си.

Ето някои извадки от доклада:

От юли 2022 г. до февруари 2023 г. ЕЦБ проведе тестове на прототипи, за да избере дизайн на цифровото евро който да бъде приложен и интегриран в съществуващата на плащанията;
Това е ключов етап от фазата на проучване на проекта за цифрово евро, която приключи през октомври;

Използван е един единствен бек-енд – т.е. механизъм за сетълмент (N€XT) и пет различни потребителски интерфейси, разработени в сътрудничество с петима пазарни участници, избрани чрез публична покана. Бек-енд компонентът е разработен в сътрудничество с осем национални централни банки (Белгия, Германия, Испания, Франция, Италия, Австрия, Португалия и Финландия);

Офлайн прототипът е изграден като защитен аплет JavaCard, работещ в Secure Elements на смартфони и приложение за мобилен телефон, работещо като интерфейс за краен потребител, използвайки защитен аплет и комуникация в близко поле за обмен на данни между несвързани в мрежата устройства.

Но за мен най-интересната част от този доклад са т. нар. „условни плащания“ (Виж слайд 5). Това е тип транзакция за резервиране на средства, при която платецът разрешава плащането заедно със свързано условие. За да се осигури успешно изпълнение, след като условието е изпълнено, се резервира определена сума, която по-късно се използва за изпълнение на задълженията. Т.е., ако изпълните някакъв критерий, може да получите съответното плащане, или пък ако някой друг изпълни предварително зададени критерии, от вашата сметка ще бъде удържана определена сума. При тези плащания сега имате необходимост единствено от смарт контракт. При въвеждането на цифровото евро дори тези смарт контракти ще отпаднат, тъй като ще бъдат заместени от функциите на новата валута. Това го пише в доклада.

Така системата, която се разработва в момента, позволява вие да имате договор, при който едната част е в системата на електронните разплащания, а другата – в някаква публична институция, търговец, т.н. И в момента, в който се удовлетворят условията, плащането ще бъде направено.

Ние сме малко назад в този процес. Китай е по-напред и вече използва такива условия за разплащане.

Цифровият юан

На страницата на Атлантическия съвет (Виж слайд 6) можете да видите резюме на някои от наличните приложения на цифровия юан, включително аналози на смарт контрактите.

Например т. нар. Elderly Care Card, интегрира информация за здравния статус и данни за местоположението – така че да ви бъдат подсигурени някакви плащания. Сами разбирате, че това може да бъде лесно приложено при една следваща пандемия: не само възрастните хора, а и вие да не отговорите на някакъв критерий, като например да имате температура, дали имат зелен сертификат, ваксина, дали сте преболедували… И от това да зависи дали ще бъдат изплатени някакви суми.

На следващо място е PBOC Employee Card – това са карти в Китайската народна банка, с които се идентифицират служителите с тяхното членство в синдикатите и техния хардуерен портфейл. Т.е., според това дали членувате или не, може да бъдете санкционирани с някаква сума или да бъдете поощрени.

Следващ инструмент е Smart Student ID, свързващо данни за местоположението и неотложните плащания със стипендията. Т.е., когато ви се отпускат пари, се изисква вие да отговорите на изисквания за присъствие, поведение, оценки, т.н. И всичко това ще става автоматично.

В Китай се ползва Beijing Minsheng „one-card“, интегрираща разпределението на помощи, обществения транспорт, таксите за паркиране и отстъпките в хардуерния портфейл.

Интересен е използвания модел в E-Fuzhou, който обвързва необходимата здравна информация с плащанията на пандемичните контролни пунктове. Това приложение е вече подготвено да бъде използвано при следваща пандемия.

И накрая, Shanghai Carbon Journeys Platform. Това е платформа, в която всеки потребител е регистриран със своя собствена въглеродна сметка и QR код. Софтуерът на платформта калкулира нисковъглеродното поведение. Например получавате стимули, ако ползвате велосипед вместо автомобил. В Китай това е вече въведено. Т.е., там вече се проследява вашето поведение – дали ползвате метро, автобус, т.н. И това ви се преобразува в бонус от цифрови юани. Или пък в санкция, ако поведението ви не се смята за приемливо.

Общият проблем

Оттук вървим към един общ проблем, характерен не само за Китай, а и за всички авторитарни режими (Виж слайд 7). При авторитарните режими винаги се получава липса на чуваемост. Формира се тънка прослойка от набедени елити – политически, икономически, обществени – които спират да имат усет за проблемите на обществото. От тях всичко излиза като императив.

Спомнете си кампанията в България за въвеждането на еврото и влизането в Еврозоната. Ще видите, че дискусии на практика няма. В 99% от случаите говорят дежурни експерти, които излагат опорни точки за интеграция, инвестиции, т.н. Няма чуваемост. Идеята за референдум беше дискредитирана с довода, че гражданите имат контрол единствено върху самите себе си, но не и над политическата система и това, което тя налага.

В открито авторитарни държави като Китай дигиталният контрол действа като технология с двойна употреба – репресивна от гледна точка на сигурността, но прогресивна от социалистическа гледна точка. Смартфоните и лицевото разпознаване, например, правят почти невъзможно за дисидентите или протестиращите да се организират. Скоро китайското правителство не само ще има представа как хората харчат парите си, но и визията да реши кой заслужава повече и кой ще се задоволи с по-малко.

Така постепенно навлизаме в ленинистки тип общество. Централизирано, бюрократизирано, загниващо. Спомнете си закона на Паркинсън, който казваше за предприятията/компаниите: колкото повече се развива една компания, толкова повече раздува своя административен персонал. Последната фаза на упадъка започва когато построи своя “административен небостъргач”. Когато свръх-раздутата и неефективна администрация се нанесе в огромен лъскав офис.

Същото става във всяко развито общество. Ние сме точно на този етап на развитие, в който вертикалната дезинтеграция преминава към последния си етап. Управлението е бюрократизирано и неефективно, няма чуваемост и решенията се спускат единствено за сведение и изпълнение. Демокрацията лека-полека спира да работи. И за съжаление, така лека-полека ще спре да работи и индивидуалната свобода.

Обслужващият персонал / Конспиративни мислители

Политическият и икономически елит имат властови функции, но имат и обслужващ персонал, който прокарва техните идеи. Част от тези дежурни подкрепящи инициативи се намират в factcheck.bg (Виж слайд 8). По отношение на цифровите валути, ето цитат от този сайт:

Конспиративното мислене целенасочено подменя думата „управление“ с думата „контрол“.

Направих си труда да проверя кой подменя думата „управление“ с „контрол“. Ще ви покажа три лица, на които попаднах. Първият е генералният мениджър на Банката за международни разплащания, Августин Карстенс — бивш заместник-управляващ директор на МВФ и бивш финансов министър на Мексико (Виж слайд 9). През октомври 2020 г. той произнася следната фраза:

Днес не знаем кой използва банкнота от 100 долара или 1000 песо. Ключовата разлика между парите в брой и CBDC е, че централната банка ще има абсолютен контрол върху правилата и регулациите, които ще определят използването на пасивите на централната банка и ще имаме технологията да ги наложим.

Забележете, тук не става дума за управление, а за контрол. И то не само за желание, а и за наличие на средства за упражняване на този контрол. CBDC (цифровата валута на централната банка) играе именно тази функция – тя ви дава средствата в ръцете.

На следващо място е заместник-изпълнителният директор на МВФ, Бо Ли, който казва през 2022 г. така (Виж слайд 10):

CBDC могат да подобрят финансовата инклузия чрез това, което наричаме програмируемост. Те ще позволят на правителствени агенции и частни компании да програмират, да създават интелигентни договори […] например социални плащания, купони за потребление…

Между другото, израза „финансовата инклузия“ ще чувате все по-често. В редица факт-чекърски публикации ще видите, че тази програмируемост ви се предлага като нещо, което се артикулира от хората със станиолени шапки, т.е. конспиратори, и че не е вярно.

Не е изненадващо, че това изказване идва точно от Бо Ли, поради простата причина, че той е един от заместник-председателите на Китайската централна банка. Видяхме, че Китай са много напред с тези инициативи. А думите му са от ежегодната среща на МВФ.

И накрая една личност, която всички познавате – Кристин Лагард, директорът на ЕЦБ – и която в личен разговор вярвайки че общува с украинския президент Володимир Зеленски, казва така (Виж слайд 11):

Ще има контрол, прав сте…

След това продължава своята теза, като обяснява, че ще има малка сума от порядъка на 200-300 евро (390-590 лв.), които няма да подлежат на постоянен мониторинг и контрол. Но след това се коригира, казвайки, че трябва да има мониторинг и върху тези суми, защото има случаи, в които се финансират терористични акции с такива малки преводи. Т.е. тук ще има контрол и това ви го казва директорът на ЕЦБ.

Направете си сметка на кого да вярвате.

Слайд-презентация „Цифрови валути и програмируемо потребление: Хуманна глобализация или глобална дехуманизация“ на доц. Сарийски (PDF).

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

1 коментар

  1. Незлатните пари са по-полезни от златните пари.
    Парите се изразяват с банкноти или с други начини.

    Неплащането на задължение за дълг създава щети. Тази неправилност е влиятелен причинител за неустойчивост на пари.
    Сега държавната власт прилага осигуряващ неограничавани щети метод за държавна финансова политика. Последиците са без ограничение щети.
    Въведената финансова неправилност осигурява държавен бюджет без необходими приходи и има увеличени разходи. Сгрешеният бюджет подсигурява сегашната инфлация. Поразено е националното стопанство.
    Днес, при всяка основна лихва на Централната банка е с нарастващи щети.
    За отлагане на националния колапс, правителството взима заеми за плащане на щети от държавната слабост. Днешният дълг на правителството е последица от осигуряващ неограничавани щети метод за държавна финансова политика.
    Ако се прилагаше предпазващ от щети метод за държавна финансова политика, правителството е с по-малък дълг.

    Защо съгласните с осигуряващия неограничавани щети метод за държавна финансова политика са недоволни за лоши последици от своето поведение?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button