Световни знаменитости питат къде е изчезналата китайска тенисистка Пън Шуей

Трикратният шампион от турнирите на Големия Шлем, Анди Мъри, подкрепи Пън с видео осъждащо комунизма

Известни спортисти, международни организации и правителства призоваха китайското правителство да каже къде е тенисистката Пън Шуей и била ли е обект на сексуално насилие.

Бившата световна номер едно при двойките изчезна на 2 ноември 2021 г., след като обвини в изнасилване бившия вицепремиер на Китайската народна република (КНР), Джан Гаоли.

Пън е имала връзка с Джан между 2007 г. и 2012 г., гласи нейна публикация в китайската социална мрежа Weibo. Шампионката пише, че за първи път е била принудена да прави секс с Джан след тенис мач с него и съпругата му.

Пън споделя, че е плакала през целия сексуален акт. По това време, бъдещият вицепремиер е партиен секретар на китайския мегаполис Тиендзин. Връзката им прекъсва между 2012 и 2017 г., защото Джан е повишен до член на Постоянния комитет на Политбюро на ЦК на ККП, и заминава за Пекин.

След като се оттегля от държавна служба, през 2018 г. Джан отново кани Пън да играят тенис. И отново я принуждава да правят секс. Връзката им е спорадична.

Разкритията на Пън са премахнати 30 минути след публикуване в Weibo. От 3 ноември 2021 г. насам, търсенето на името ѝ в китайската социална мрежа не дава резултати, a дискусиите по темата са блокирани.

На въпрос по темата, говорителят на китайското външно министерство, Уан Уънбин, заяви по време на пресконференция на 3 ноември 2021 г., че „няма връзка с външната политика“.

Към 19 ноември 2021 г. китайската тенисистка е все още в неизвестност, а официалните власти мълчат.

Международна подкрепа

Говорителката на Службата на ООН по правата на човека, Лиз Тросел, призова пред журналисти в Женева на 19 ноември 2021 г. за прозрачно разследване на твърденията на Пън за сексуално насилие.

Белият дом също изрази загриженост. Говорителката Джен Псаки каза на пресбрифинг на 20 ноември 2021 г.: „Дълбоко сме загрижени от сведенията за изчезването на Пън Шуей, след като обвини бивш висш служител на КНР в сексуално насилие. Присъединяваме се към призива КНР да предостави независимо и проверимо доказателство за нейните местонахождение и безопасност.“

Женската тенис асоциация (WTA) зае твърда позиция в защита на китайската тенисистка.

„Готови сме да изгубим милиони долари от бизнеса си в Китай, защото това е по-важно от бизнеса“ каза директорът на WTA, Стив Саймън в интервю за CNN, визирайки човешките права на своята колежка.

Още тенисисти изразиха опасения за безопасността на Пън: сред тях Новак Джокович, Роджър Федерер, Рафаел Надал, Серина Уилямс и Наоми Осака.

До 19 ноември 2021 г., хаштагът #WhereIsPengShuai е използван над 32 милиона пъти в Туитър и Инстаграм.

Трикратният шампион от турнирите на Големия Шлем, Анди Мъри, подкрепи Пън, като сподели видео с изявление на чешката тенисистка Барбора Крейчикова относно комунизма.

„Пън е в неизвестност, след като обвини китайски държавник в сексуално посегателство. Тази реч ни дава надежда, че нещата може да се променят в бъдеще.“

Шампионката от Ролан Гарос 2021 осъди комунизма

Барбора Крейчикова спечели Ролан Гарос тази година на сингъл, а заедно с партньорката си Катерина Синиакова станаха първи в двойките на Ролан Гарос и на финалите на WTA в Гуадалахара, Мексико, на 18 ноември 2021 г.

По време на церемонията по награждаването в Мексико, Крейчикова разкри важността на тази дата.

„Днес е специален ден за Чешката република и за нашите приятели от Словакия… Той е част от Нежната революция, която бележи края на комунистическия режим в Чехословакия.“

Нежната революция протича от 16 ноември до 29 декември 1989 г., като започва с мирна студенстка демонстрация в Прага на 17 ноември.

„На 17 ноември чехите и словаците бяха една нация. Смели чехословашки студенти и граждани излязоха на улицата и протестираха срещу недемократичния режим, който ни управляваше.“

„Благодарение на тях и тяхната саможертва, моето поколение може да живее в прекрасна държава“, продължи Крейчикова. „Можем да живеем без ограничения и да бъдем свободни… Истински щастлива съм, че този режим вече го няма.“

Думите на Крейчикова разчувстваха присъстващата на церемонията посланичка за финалите на WTA, Мартина Навратилова. Легендарната спортистка успява да избяга от Чехословакия през септември 1975 г. и се установява в САЩ, където живее до днес.

Поява на Пън?

От 20 ноември 2021 г. насам, в мрежата се появяват видеа и снимки с Пън Шуей. Но мнозина се съмняват в автентичността им.

Например във видео, публикувано от китайски журналист, се вижда как Пън вечеря в ресторант, в компанията на още хора. По време на вечерята, мъж ясно казва датата, а на вратата на ресторанта се вижда бележка с надпис „20 ноември“, все едно е нормално един ресторант да слага бележка с текущата дата.

До момента липсва независим източник, който да потвърди, че китайската тенисистка е свободна и в безопасност.

Георги Плешков

играе тенис от 8-годишна възраст и е тенис ентусиаст и анализатор; правозащитен активист и член на лекарската организация DAFOH

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button