20 юли – минало, настояще и надежда

20 юли е ден за почит към героизма на последователите на китайския духовен метод Фалун Дафа, които китайският комунистически режим преследва от 26 години насам

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Датата 20 юли 1999 г. е една от най-черните в съвременната история.

Защото на този ден животът на 100 милиона души е променен завинаги.

От този ден натам, на 100 милиона души е забранено да живеят според принципите Истинност, Доброта, Търпение.

От този ден натам, 100 милиона души са подложени на жестоки репресии, които включват заплахи, незаконни арести, хвърляне в трудови лагери, затвори, центрове за промиване на съзнанието и психиатрични клиники, побои, жестоки изтезания и сексуални извращения.

След този ден, 100 милиона души са потенциална жива банка за органи, която захранва мултимилиарден, провеждан от държавата трансплантационен бизнес.

Тези 100 милиона души са последователите на Фалун Дафа (Фалун Гонг) – китайски духовен метод за усъвършенстване на съзнанието и тялото.

Държавата, в която се случва всичко това, е Китайската народна република (КНР).

А режимът, който преследва 100 милиона последователи на Фалун Дафа от 20 юли 1999 г. до днес, е китайската комунистическа партия (ККП).

В продължение на 26 дълги години ККП третира мирните духовни последователи като врагове, заплашващи нейното съществуване и дори вече е превърнала тяхното преследване в транснационална кампания, която се стреми да наложи зад граница.

От 20 юли 1999 г. насам ККП отприщва очерняща Фалун Дафа, клеветническа медийна пропаганда, която партийният режим изнася в чужбина, като същевременно заглушава гласовете на жертвите.

Но 20 юли ще остане в историята преди всичко като символ на героизма и саможертвата на практикуващите Фалун Дафа.

Защото въпреки опасностите и ужасите, които преживяват в своята родина, те неуморно отстояват духовните си убеждения и продължават да се придържат към принципите Истинност, Доброта, Търпение. Повече от четвърт век те доказват на света, че праведната вяра е непобедима дори в лицето на най-кръвожадното, атеистично зло, каквото е комунизмът.

Примерите за себеотрицанието на последователите на Фалун Дафа са многобройни и изчерпателно документирани в медийната платформа Minghui.org.

Но един тях се откроява със смелия и предизвикателен начин, по който шестима китайци разобличават партийната клеветническа пропаганда и огласят истината за Фалун Дафа.

Шесторката от Чанчун и „Случай 305“

Годината е 2002-а и преследването на симпатизантите на Фалун Дафа в Китай е в разгара си. Арести, изтезания и трудови лагери заплашват всеки, за когото режимът знае, че продължава да практикува. Контролираните от партията медии ежедневно бълват лъжи, представяйки Дафа практикуващите като побеснели чудовища, способни на всякакви безумия, включително публично самозапалване в знак на протест срещу режима.

Но шестима жители на китайския град Чанчун в северната провинция Дзилин, се заемат с почти невъзможната мисия да разобличат в ефир лъжите на ККП и да излъчат истината за Фалун Дафа.

Чанчун, чието име в превод от китайски означава „вечна пролет“ не е случаен град. Той е родното място на създателя на Фалун Дафа – г-н Ли Хонгджъ. Именно там на 13 май 1992 г. духовният метод за първи път е представен пред китайската общественост.

Шестимата смелчаги са: Лей „Малкият брат“ Мин, Лиу „Великото море“ Хайбо, Лиу „Големият камион“ Чъндзюн, Хоу „Маймуната“ Минкай, Джоу „Готвачката“ Жундзюн и Лян Джънсин.

След прецизно обмислена, тайна подготовка, на 5 март 2002 г. те успяват да прекъснат емисия на местната държавна телевизия, за да излъчат в ефир истинската история за преследването на Фалун Дафа от комунистическия режим.

50-минутната програма разкрива как ККП е използвала наемници, които да се представят за последователи на Фалун Дафа и да се самозапалят на площад „Тиенанмън“. Това е инсцениран от ККП инцидент, заснет и разпространен по цял свят, с цел да внуши, че Фалун Дафа е опасна практика и че режимът има оправдание да използва изтезания за „превъзпитаване“ на нейните симпатизанти.

Прекъсването на телевизионния сигнал става известно сред китайските власти като „Случай 305“, получил името си от датата: петия ден от третия месец (март).

Шокирани и разярени от неочакваната постъпка, властите започват безмилостна акция, за да заловят дръзките извършители. След разпити, заплахи и изтезания, те успяват да научат имената им.

Шестимата са заловени и подложени на особено жестоки мъчения, предназначени специално за тях.

Лей Мин е изтезаван и освободен с гръбначни травми, в резултат на които по-късно умира. Лиу Хайбо е измъчван до смърт по време на ареста. Лиу Чъндзюн умира от раните си, докато е в затвора. Хоу Минкай е арестуван и бит до смърт в рамките на часове след ареста. Джоу Жундзюн е осъдена на 20 години затвор, но се предполага, че е мъртва. Лян Джънсин умира на 1 май 2010 г., след осем години затвор и изтезания.

Шестимата герои успяват да изпълнят своята мисия, макар и с цената на живота си. „Случай 305“ привлича международно внимание към гоненията на ККП срещу симпатизантите на Фалун Дафа.

CNN отразява новината два дена по-късно и окачествява подвига на шестимата, като „един от най-дръзките протести на Фалун Гонг“.

50-минутната телевизионна емисия е смел и предизвикателен акт, демонстриращ решимостта на последователите на Фалун Дафа да разобличат злата същност на ККП и да защитят своите убеждения. Предаването разкрива на хиляди китайски зрители какво наистина се случва в тяхната родина.

Шесторката от Чанчун вдъхновява и други последователи на Фалун Дафа да продължат да разпространяват истината за преследването, въпреки огромния риск за личната им безопасност. След техния подвиг, ефирът на редица местни китайски медии бива прекъсван по подобен начин от поддръжници на духовния метод.

Симпатизанти на Фалун Дафа от цял свят са създали ефективни технологични решения за заобикаляне на интернет цензурата в Китай, за да дадат глас на безгласните и надежда на преследваните.

Понастоящем Фалун Дафа се практикува в над 100 страни по света, включително България, а книгите са преведени на над 50 езика, включително български. Те са достъпни безплатно в интернет.

Историята на шестимата герои от „Случай 305“ е пресъздадена през 2022 г. в канадския документален филм „Вечна пролет“. Лентата, отличена с редица награди, представя посредством анимация, разказа на очевидец на събитията.

20 юли – жива рана и надежда

На всеки 20 юли последователите на Фалун Дафа по цял свят отбелязват с митинги и вечерни бдения със свещи деня, в който започва жестокото потъпкване на човешките права на техните съмишленици в Китай.

Докато преследването на Фалун Дафа от китайския режим продължава, 20 юли 1999 г. е не само минало, но и настояще.

Датата 20 юли не е спомен, а кървяща жива рана, която боли с всеки изгубил живота или свободата си последовател на Фалун Дафа.

20 юли винаги ще бъде ден за почит и възхищение към подвига на последователите на Фалун Дафа, за които вярата в Истинност, Доброта и Търпение е по-силна дори от смъртта, и които не се страхуват да се опълчат срещу най-кръвопролитния режим на света.

20 юли е надежда, че един ден последователите на Фалун Дафа в Китай ще се съберат без страх на площад „Тиенанмън“, за да го огреят със слънчогледовожълтите си фланелки и свободно ще заявят пред света: „Фалун Дафа е добро!“.

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Деси Иванова

е разследващ журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество. Любител поет, пътешественик.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button